21 LIPCA. Żywot Św. Praksedy, Panny.

salveregina.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Św. Prakseda


Czy wiesz, że…?

  1. Św. Prakseda zbierała gąbką krew męczenników, by złożyć ją w cysternie pod posadzką kościoła — stąd jej atrybutem jest gąbka i dzbanek.
  2. Była córką rzymskiego senatora Pudensa, który według tradycji został ochrzczony przez Św. Piotra.
  3. Jej dom był miejscem tajnych Liturgii i schronieniem dla prześladowanych Chrześcijan, a choćby gościł papieża.
  4. Według tradycji to ona ufundowała baptysterium, które później stało się Bazyliką Św. Praksedy w Rzymie.
  5. Jej śmierć nastąpiła z rozkazu cesarza, gdy odmówiła zaprzestania pochówku Męczenników — zginęła jako dziewica i męczennica.

5 niezwykłych faktów o Św. Praksedzie:

  1. Bazylika Św. Praksedy kryje jedne z najpiękniejszych mozaik bizantyjskich w Rzymie, w tym słynną Kaplicę Św. Zenona, zwaną Rajskim Ogrodem.
  2. W ikonografii Św. Prakseda przedstawiana jest z rękami splamionymi krwią, co symbolizuje jej udział w pochówku Męczenników.
  3. Jej imię pochodzi od greckiego „praxis” — działanie, dobroczynność, co doskonale oddaje jej życiową misję.
  4. W Polsce istnieje tylko jeden kościół pod jej wezwaniem — w Dokudowie na Podlasiu, pierwotnie cerkiew unicka z 1696 roku.
  5. Angielski poeta Robert Browning poświęcił jej wiersz „The Bishop Orders His Tomb at Saint Praxed’s Church”, co świadczy o jej obecności w kulturze literackiej.

Wysłuchaj żywotu:

Żywot Św. Praksedy, Panny.

Wspomnienie przypada na dzień 21 lipca.

— Grób znajduje się w Bazylice Św. Praksedy (Basilica di Santa Prassede) w Rzymie, we Włoszech — na wzgórzu Eskwilin, w dzielnicy Monti. Relikwie Św. Praksedy spoczywają w krypcie pod głównym Ołtarzem Bazyliki. W centralnej nawie znajduje się również kamienna płyta przykrywająca studnię, w której — według tradycji — Św. Prakseda miała pochować szczątki około 2000 Męczenników.

Święta Prakseda – obraz przypisywany Janowi Vermeerowi i datowany na lata około 1655

Prakseda (czynna), była córką senatora rzymskiego, Pudensa, a siostrą Św. Pudencyany. Gdy Apostołowie, Piotr i Paweł, przybyli do Rzymu, znaleźli gościnne przyjęcie w domu Pudensa, który wnet został ich gorliwym uczniem. Siostry obie przyjęły Chrzest Święty z rąk Św. Piotra, ślubowały dziewiczość i poświęciły się na służbę Panu Bogu. Pędziły czas na modlitwie, rozmyślaniach i pełnieniu uczynków miłosierdzia. Każdemu potrzebującemu spieszyły z pomocą, bez względu na grożące im niebezpieczeństwo. W szczególności pamiętały o uwięzionych wiernych i grzebały iż czcią ciała zmarłych Męczenników. Po śmierci Pudencjany prowadziła Prakseda dalej to dzieło miłosierdzia, nie wahała się także ukrywać w swym domu prześladowanych Chrześcijan. W r. 141 poświęcił Papież, Pius I., dom ten na kościół, udzielał tam Sakramentów Świętych i odprawiał nabożeństwa. Majątek swój wielki ofiarowała Prakseda w zupełności na wspieranie prześladowanych Chrześcijan, sama choćby pracowała pilnie nad szerzeniem Wiary Chrystusowej. Gdy jednak coraz bardziej zwiększał się ucisk wiernych i rosła liczba Męczenników, nie mogła Święta patrzeć dłużej na to rozpaczliwe położenie i modliła się do Pana Boga, by raczył wziąć ją do siebie. Pan Bóg wysłuchał jej prośbę. Dnia 21. lipca około r. 150 zasnęła Prakseda w Panu. Głowa jej święta spoczywa do dziś w kościele Św. Jana w Lateranie.

Nauka moralna.

Św. Prakseda jest wzniosłym przykładem dla wszystkich bogatych. Ileż dobrego zdziałać oni mogą swym mieniem. Niestety wielu mamy bogaczów bez odrobiny miłosierdzia w sercu. Niepomni są na to, iż z majątku swego muszą zdać rachunek przed Panem Bogiem. Wszak to czyn tak zacny i szlachetny — dawać jałmużnę w Imię Pana Boga i dla Pana Boga. Pan Bóg nagradza każdy czyn dobry stokrotnie.

Modlitwa.

Wysłuchaj Boże, Zbawicielu nasz, modłów naszych! A jako dziś radujemy się pamiątką Twej Świętej Dziewicy, Praksedy, tak przykład jej niech nam będzie bodźcem do postępowania w cnocie i doskonałości. Amen.

Źródło: Skarbiec Świętych Pańskich oprac. Ks. Dr W. Galant 1909r.

Idź do oryginalnego materiału