1700. rocznica poświęcenia Arcybazyliki Najświętszego Zbawiciela na Lateranie.

tenetetraditiones.blogspot.com 2 miesięcy temu
Papieska Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela,
św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie.
Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata

Dzisiaj na całym świecie obchodzona jest 1700. rocznica poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Bazylika Laterańska jest uznawana za matkę i głowę wszystkich kościołów świata, katedrę biskupa Rzymu, Ojca Świętego katolików wszystkich narodowości. To pierwsza świątynia wzniesiona z myślą o kulcie chrześcijańskim - wcześniej jedynie adaptowano świątynie pogańskie. Odprawienie Mszy w Bazylice stanowi nieodłączny element inauguracji pontyfikatu każdego papieża.

W tej Bazylice kryje się nie tylko historia, ale żywa tradycja prymatu następców św. Piotra Apostoła, w świetle której papiestwo nie jest po prostu "przywództwem" w sensie politycznym, ale wyjątkową więzią łączącą wiernych Kościoła ze "słodkim Chrystusem na ziemi" (określenie św. Katarzyny Sieneńskiej), papieżem, Sługą Sług Bożych. Trudno zdefiniować tę więź w kilku zdaniach - z pewnością polega ona m.in. na szczególnej odpowiedzialności każdego następcy św. Piotra za zbawienie wszystkich ludzi z jednej strony oraz na posłuszeństwie katolików wobec papiestwa z drugiej. Ale to nie wszystko, w tej więzi jest też miłość, czasami spięcia (jak to bywa między ojcem a jego dziećmi), a także po prostu ludzka tęsknota za świętością, szlachetnością, dostojeństwem i majestatem, które papież uosabia - bo on jest najwyższym przedstawicielem Boga na ziemi, i to nie jakimś nawiedzonym fanatykiem, którego nikt nie traktuje poważnie, ale człowiekiem rzeczywiście mającym "to coś", co niekiedy budzi sumienie choćby u wielkich tego świata. Wspomnienie o Bazylice Laterańskiej, "katedrze papieża", przypomina katolikom o tej niezwykłej więzi z Namiestnikiem Chrystusa na Ziemi.

Wbrew upowszechnionemu poglądowi, to Bazylika św. Jana na Lateranie, a nie bazylika św. Piotra, jest najważniejszą świątynią religii katolickiej - dlatego też posiada rangę arcybazyliki. Odprawienie Mszy w Bazylice stanowi nieodłączny element inauguracji pontyfikatu każdego papieża. Ponieważ biskup Rzymu jest jednocześnie pasterzem katolików wszystkich narodowości, święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej jest obchodzone we wszystkich diecezjach na całym świecie. W ten symboliczny sposób pielęgnuje się więź między biskupami z całego świata, a Kościołem rzymskim, o którym zwykło się mówić, iż "przewodniczy związkowi miłości" (św. Ignacy Antiocheński).

Bazylika Laterańska została zbudowana krótko po edykcie cesarza Konstantyna Wielkiego, zezwalającym na swobodne wyznawanie chrześcijaństwa. Ten sam władca podarował papieżowi Milcjadesowi dawne posiadłości rodziny Lateranów i na nich kazał zbudować bazylikę oraz "patriarchio", czyli rezydencję Biskupa Rzymu, gdzie papieże mieszkali aż do XIV wieku. W laterańskiej patriarchio rezydowało 161 papieży, w Bazylice odbyło się 5 soborów, a do dnia dzisiejszego papieże dokonują uroczystego ingresu do Bazyliki. Bazylika Laterańska to pierwsza świątynia wzniesiona z myślą o kulcie chrześcijańskim - wcześniej jedynie adaptowano świątynie pogańskie. Pierwszym patronem świątyni był Najświętszy Zbawiciel, dopiero potem dodano wezwania św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelisty. Uroczystego poświęcenia Bazyliki dokonał papież św. Sylwester I w dniu 9 listopada 324 r.

Na obrazku widzimy wnętrze Bazyliki Laterańskiej, z tronem papieskim w centrum.

Idź do oryginalnego materiału