Żołnierze też idą na Jasną Górę! [zobacz]

stacja7.pl 1 miesiąc temu

334 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Polscy żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę po raz 31. Oprócz Polaków w kierunku Częstochowy wyruszyła dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Idę do Ojca”.

Biskup Wiesław Lechowicz życzył pielgrzymom „komunii z Bogiem”. Drogą do tej komunii, drogą do Boga Ojca jest Jezus. To nie jest metafora kaznodziejska na użytek rozpoczynającej się pielgrzymki. Sam bowiem Jezus powiedział o sobie: „Ja jestem Drogą” – podkreślił biskup.

Bp Lechowicz do żołnierzy: „zbliżajcie się do Jezusa”

Ordynariusz wojskowy zachęcał zebranych, aby pielgrzymka była dla nich okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Życzę wam, drodzy pielgrzymi, abyście podczas tej pielgrzymki najpierw zbliżyli się do Jezusa, po to, żeby Go bardziej poznać – mówił bp Lechowicz. Dodał, iż w czasie pielgrzymki jest wiele okazji do tego, aby poznać i zbliżyć się do Jezusa poprzez codzienną modlitwę, lekturę Pisma świętego, słuchanie Słowa Bożego, przystępowanie do sakramentów świętych oraz spotkania z drugim człowiekiem, na którego tak wrażliwy był Jezus. Zbliżajcie się do Jezusa, poznawajcie Go coraz bardziej. Uczcie się od Jezusa adekwatnej relacji zarówno do Boga Ojca, jak i relacji do samych siebie – zachęcał bp Lechowicz.

We mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Adam Joks, dowódca 2. Korpusu Polskiego – Dowództwa Wojsk Lądowych z małżonką, który wyruszył na pielgrzymi szlak. Eucharystię koncelebrowali kapelani, którzy będą towarzyszyć pielgrzymom w drodze na Jasną Górę.

Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. płk Stanisław Garbacik, dziekan Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych i zarazem dowódca pielgrzymki, który przekazał kilka informacji organizacyjnych i podziękował biskupowi za sprawowaną Mszę św.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:55. Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

ZOBACZ: Kard. Nycz do pielgrzymów: „Bogu dziękuję za to, iż jest was tutaj tylu młodych”. Wyruszyła 44. WAPM [zobacz]

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił pątników zgromadzonych na Placu Zamkowym i dał znak do wymarszu grup. Kard. Nycz i bp Lechowicz odprowadzili pielgrzymów na Plac Bankowy, a następnie żegnali kolejne grupy przemierzające ulice Warszawy.

W tym roku pątnikom w mundurach towarzyszy 7 kapelanów, każdy z nich odpowiedzialny jest nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale ma wyznaczone zadania, np. przygotowanie liturgii, śpiewu etc.

W związku z przypadającą w tych dniach 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w czasie pielgrzymki kapelani będą przypominać o postaciach związanych z jego historią. Przywołane zostaną m.in. postacie: gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, płk. Witolda Pileckiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, gen. Marii Wittek, czy ks. Jana Salamuchy.

14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i rozwiązanie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. w tej chwili jest częścią Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. oraz w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii.

KAI, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału