Chcesz zrezygnować z dotychczasowej pracy, ale nie wiesz, jakie dokumenty musisz w tym celu przedłożyć? By rozwiązać umowę, nie musisz przygotowywać stosu papierów. Wystarczy skuteczne wypowiedzenie umowy. Co jeszcze musisz wiedzieć? Przeczytaj artykuł!
Kiedy zmienić pracę? Okoliczności
Większość osób, które decydują się na zmianę pracy, robi to z trzech powodów:
- niewystarczających zarobków,
- braku możliwości rozwoju,
- niewłaściwego traktowania przez pracodawców.
Jeśli dotyczy Cię któryś z powyższych to najwyższy czas, byś i Ty zastanowił się nad zmianą miejsca zatrudnienia. Nowego możesz szukać bezpośrednio w zakładach pracy lub za pośrednictwem stron internetowych, na których pracodawcy szukają nowych pracowników. Na przykład wadowickie ogłoszenia znajdują się między innymi tutaj: https://www.gowork.pl/praca/wadowice;l.
Co trzeba zrobić przed zmianą pracy? Jakie dokumenty są niezbędne?
Zmiana pracy to sytuacja stresująca, która niekiedy ma miejsce w dość nieprzyjemnej atmosferze. Abstrahując jednak od samego faktu podjęcia i wdrożenia w życie takiej decyzji, musisz wiedzieć, co zrobić rezygnując z danego stanowiska na etacie.
A podstawą jest oczywiście złożenie pisemnego wypowiedzenia. Bez tego dokumentu nie odejdziesz w zaplanowanym przez siebie terminie albo i w ogóle. W odniesieniu do rezygnacji z pracy nie ma bowiem miejsca na słowne ustalenia. Pozostając w temacie dokumentu pisanego, w polskim kodeksie wyróżnia się trzy, różne formy zerwania stosunków pracy, mianowicie:
- wypowiedzenie z woli pracownika lub pracodawcy,
- dyscyplinarne zwolnienie,
- wypowiedzenie za porozumieniem stron.
Skupiając się na pierwszej opcji, czyli złożeniu wypowiedzenia przez pracownika, ten musi złożyć tak zwany dokument wypowiedzenia i w niektórych okolicznościach – obiegówkę. Drugie pismo to niejako forma poświadczenia tego, iż pracownik rozliczył się z firmą, oddał całe powierzone mu w ramach pełnionych obowiązków mienie – tj. samochód, laptop czy służbowy telefon oraz dokumenty, którymi się zajmował.
Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu pracownika?
Powinieneś wiedzieć, iż nie musisz uzasadniać swojej decyzji, co z pewnością w wielu sytuacjach będzie dla Ciebie wygodnym rozwiązaniem. I to niezależnie od tego czy pracujesz na pełen etat, czy tylko jego część. jeżeli jednak z szefostwem masz dobre stosunki, nakreślenie osobistej sytuacji nie jest wykluczone.
Pamiętaj również o tym, iż od momentu złożenia stosownego dokumentu, będzie zależał okres samego wypowiedzenia. Ten dla umów na czas określony i czas nieokreślony liczony jest następująco:
- 2 tygodnie w przypadku pracy krótszej, niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc w przypadku pracy od co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące w przypadku pracy ponad trzyletniej.
Znając podstawowe zasady i wytyczne złożenia wypowiedzenia, możesz być pewien, iż dokument nabędzie mocy prawnej. Jeden egzemplarz z własnoręcznym podpisem wyślij pocztą pracodawcy lub złóż osobiście, drugi dla Ciebie – zachowaj w teczce związanej z dokumentacją służbową.