Zdecydowane stanowisko Watykanu ws. wojny w Ukrainie: Sekretarz stanu Watykanu w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica otwarcie podzielił się zaniepokojeniem ostatnimi atakami w wojnie w Ukrainie. Stwierdził, iż "w obliczu konfliktu nieludzkie byłby odebranie Ukraińcom prawa do obrony". Jednocześnie powiedział, iż decyzja o zawieszeniu broni leży po stronie ukraińskiej. - Stolica Apostolska jasno wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, jednakże nie może ona wpływać na negocjacje i stosunki rosyjsko-ukraińskie - powiedział kard. Pietro Parolin.
REKLAMA
Kardynał o Strefie Gazy: Według Parolina wojnę Rosji przeciw Ukrainie można porównać do sytuacji ze Strefy Gazy i wojny między Izraelem a palestyńskim Hamasem. - Relacje, obrazy i dane, jakie napływają, są po ludzku straszliwe i moralnie niedopuszczalne - podkreślił. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ryzykiem eskalacji konfliktu: rozszerzenie wojny oznaczałoby dalsze cierpienia i nowe ofiary, zwłaszcza wśród cywilów, dzieci, kobiet i starców - wskazał Parolin. Włoski dziennik wskazał, iż w przypadku obu wojen i zbrodni, Watykan nie używa słowa "ludobójstwo".
Zobacz wideo Papież przerwał czytanie homilii. "Mam trudności z oddychaniem"
Triduum Paschalne: 18 kwietnia to w tym roku Wielki Piątek, dla chrześcijan dzień wspominania męki i śmierci Chrystusa. To również jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie są odprawiane msze święte. Wierni i kapłani gromadzą się na nabożeństwach Drogi Krzyżowej. W Rzymie zaplanowana jest na 21:15. W związku z rekonwalescencją papieża prowadzącym będzie kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny Rzymu. Franciszek przygotował rozważania, w których nie ma odniesień do bieżących wydarzeń na świecie - podał Watykan. Papież napisał m.in. o tym, iż "zazwyczaj idziemy w przeciwnym kierunku niż Jezus". Wskazał, iż droga Jezusa, droga bezinteresowności, w świecie, który wszystko kalkuluje, ma swoją cenę. Ponadto Franciszek ocenił, iż egoizm ciąży bardziej niż krzyż. Wśród niosących krzyż w Rzymie będą osoby z niepełnosprawnością, młodzież, migranci, wolontariusze i nauczyciele.
Czytaj również: "Lekarze ocenili stan zdrowia papieża Franciszka. 'Myśleliśmy, iż nie dożyje do rana".Źródła: "La Republicca", Gazeta.pl