Mała Armia Janosika wyruszyła w niezwykłe tournée po archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, łącząc góralskie brzmienia z duchową głębią miejsc o wyjątkowym znaczeniu dla historii i wiary. Od Myśliborza, przez Szczecin, aż po Chojnę – każdy koncert stał się nie tylko muzycznym wydarzeniem, ale także niezapomnianym świadectwem tradycji i jedności.
Piotr M. Pietrus, źródło: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska | 06 stycznia 2024 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 3 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Mała Armia Janosika, znana z wyjątkowego góralskiego brzmienia, które w ostatnie święta Bożego Narodzenia podbiło serca milionów widzów na YouTube, nie zwalnia tempa. Na początku stycznia zespół wyruszył na niezwykłe tournée po archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odwiedzając historyczne i duchowe perły Pomorza Zachodniego. Koncerty, które odbyły się w Myśliborzu, Szczecinie i Chojnie, nie tylko wypełniły kościoły po brzegi, ale również pozostawiły niezatarte wrażenie na uczestnikach.
Myślibórz – miasto Miłosierdzia
Pierwszym przystankiem Małej Armii Janosika był Myślibórz, znany z kultu Bożego Miłosierdzia. To właśnie tutaj znajduje się dom Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. Faustyny. Święta opisała Myślibórz w swoim „Dzienniczku”, przewidując, iż stanie się on szczególnym miejscem związanym z Bożym Miłosierdziem. Koncert w tej wyjątkowej atmosferze, pełnej duchowej głębi, rozpoczął tournée zespołu.
Szczecin – muzyka w sercu Pomorza
Następnego dnia zespół przeniósł się do szczecińskiej katedry św. Jakuba, największej świątyni Pomorza Zachodniego. Ta gotycka bazylika, będąca jednym z najstarszych kościołów regionu, pamięta czasy działalności św. Ottona z Bambergu, Apostoła Pomorza. Wypełniona po brzegi katedra rozbrzmiewała góralską muzyką, która wprowadziła uczestników w wyjątkowy klimat modlitwy i radości. Koncert stał się również okazją do przypomnienia o bogatym dziedzictwie duchowym i historycznym tego miejsca.
Chojna – w sercu europejskiego dziedzictwa
Ostatnim przystankiem tournée była Chojna, niewielkie, ale historycznie bogate miasteczko na południe od Szczecina. Koncert odbył się w Kościele Mariackim, zabytku o randze europejskiej, który mimo zniszczeń w czasie II wojny światowej, od lat jest pieczołowicie odbudowywany. W niezwykłej scenerii gotyckich murów muzyka Małej Armii Janosika brzmiała szczególnie wzruszająco.
Pobyt w Chojnie stał się także okazją do odwiedzenia ważnych miejsc związanych z historią regionu. Członkowie zespołu zwiedzili Cedynię i górę Czcibora, miejsce jednej z najważniejszych bitew w historii Polski, cmentarz wojenny w Siekierkach, upamiętniający żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry, oraz zabytkowy most na granicy polsko-niemieckiej. Występ w Chojnie zaszczycił swoją obecnością ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński.
Tournée Małej Armii Janosika było nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także duchową podróżą przez miejsca, które na stałe wpisały się w historię Polski i Kościoła. Góralska muzyka, pełna pasji i tradycji, poruszyła serca uczestników, przypominając o sile wiary i wspólnoty. Każdy koncert był świadectwem, iż kultura i wiara mogą łączyć ludzi ponad podziałami, budując mosty między przeszłością a teraźniejszością.
Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!#MałaArmiaJanosika #Koncerty #Tradycja #Wiara #MuzykaGóralska #PomorzeZachodnie #KościółKatolicki #Kultura #Duchowość #Myślibórz #Szczecin #Chojna #BożeMiłosierdzie #ŚwJakub #KościółMariacki #ZjednoczeniWModlitwie #PolskaTradycja