Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia. "Nie każda spowiedź zakończy się odpuszczeniem"

3 tygodni temu
Czy za wszystkie grzechy można otrzymać rozgrzeszenie? Większość z reguły jest odpuszczana podczas spowiedzi, ale okazuje się, iż niektóre winy są "niewybaczalne", choćby o ile wierny bardzo żałuje.
Dla części katolików spowiedź jest stresującym doświadczeniem. Wiele osób obawia się, iż ksiądz nie da rozgrzeszenia, ale czy to możliwe? Okazuje się, iż tak. Lista jest długa i nie chodzi tylko o życie w konkubinacie czy apostazję. Przewinień jest więcej. - Nie każda spowiedź może zakończyć się odpuszczeniem win - przestrzegł ks. Andrzej Kowalski, doktor prawa kanonicznego w rozmowie z portalem niedziela.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo Matteo Brunetti o katolicyzmie. "Polska próbuje być bardziej święta niż Watykan". Wspomina również propozycje, które otrzymał z TVP


Za jakie grzechy ksiądz nie da rozgrzeszenia? Za te wierni "automatycznie objęci zostają ekskomuniką"
W przypadku konkubinatu sprawa jest prosta. Zgodnie z wyznaniem katolickim wierny nie może mieszkać i prowadzić życia bez związku małżeńskiego. Jest to grzech, który nie podlega rozgrzeszeniu. Podobnie jak nowe małżeństwo bez rozwodu kościelnego, bo taka sytuacja jest traktowana jako zdrada poprzedniego małżonka. Czynnikiem wykluczającym otrzymanie rozgrzeszenia jest też apostazja, którą może zdjąć jedynie biskup.


Spowiedź (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Zgodnie z nauką kościoła grzechem niewybaczalnym jest też aborcja. - Kobieta, która zabiła własne dziecko, i mężczyzna, który w tym współuczestniczył (namawiał, dał pieniądze), jak również lekarz wykonujący tzw. zabieg, niejako automatycznie objęci zostają ekskomuniką, czyli wykluczeniem ze wspólnoty Kościoła - ks. dr Wojciech Lipka, wykładowca prawa kanonicznego w Seminarium warszawsko-praskim.


Za te grzechy rozgrzeszenia nie będzie. kilka wierzących osób o tym wie
Grzechów, za które nie otrzyma się rozgrzeszenia, jest więcej. To między innymi:


znieważenie Najświętszego Sakramentu, czyli profanacja, którą może odpuścić jedynie Stolica Apostolska;
zabójstwo lub pobicie papieża albo biskupa,
grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, czyli przeciwstawianie się prawdzie katolickiej,
naruszenie tajemnicy spowiedzi,
schizma, czyli odmowa uznania zwierzchnictwa papieża.


Jak często chodzisz do spowiedzi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału