XXV Międzynarodowe spotkanie mnichów i mniszek w Supraślu

orthodox.pl 3 tygodni temu

XXV Międzynarodowe spotkanie mnichów i mniszek rozpoczęło się w niedzielę o godzinie 21.00 nocną agrypniją, którą odsłużył namiestnik monasteru św. Onufrego w Jabłecznej archimandryta Piotr, zaś po godzinie 24.00, rozpoczęła się Boska Liturgia, którą w asyście ojców z różnych monasterów sprawował arcybiskup bielski Grzegorz. Podczas nabożeństwa śpiewał chór sióstr turkowickiego monasteru.

W poniedziałek rano, tuż przed rozpoczęciem konferencji, biskup supraski Andrzej w asyście duchownych odsłużył molebien, prosząc o Bożą pomoc w rozpoczynającym się spotkaniu.

Obrady rozpoczął Jego Ekscelencja, biskup supraski Andrzej, dziekan monasterów PAKP, który w imieniu Jego Eminencji metropolity Sawy przywitał przybyłych hierarchów: arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza oraz czcigodne grono mnichów i mniszek. Tytułem wstępu biskup Andrzej wprowadził wszystkich w problematykę spotkania. Oprócz gości z Polski, na spotkanie przybył również przedstawiciel Cerkwi prawosławnej w Bułgarii, hieromnich Palladiusz.

W czasie spotkania przedstawiciele wszystkich polskich monasterów zapoznali zebranych z początkami i niejednokrotnie bardzo trudną historią powstania ich monasterów, które na ogół rodziły się w niesprzyjających warunkach, pośród zmagań z problemami zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Prelegenci przedstawili również sposoby organizacji życia wewnętrznego monasterów.

W szczególny sposób została podkreślona rola obecnego metropolity Sawy, który współuczestniczył w powstaniu i odbudowie wszystkich istniejących w tej chwili monasterów, miał też ogromny udział w organizacji życia duchowego. W okresie powojennym, istniały w Polsce tylko dwa monastery, które zmagały się w tamtym czasie z rozmaitymi problemami.

Ówczesny archimandryta Sawa, najpierw jako przełożony monasteru w Jabłecznej wychował wielu mnichów, z których niektórzy później stali się przewodnikami w życiu monastycznym młodszych pokoleń. Tuż po objęciu Diecezji Białostocko-Gdańskiej, biskup Sawa rozpoczął żmudne starania o odzyskanie monasteru w Supraślu, reaktywując przerwane w tym miejscu życie monastyczne. W 1992 roku doprowadził do powstania żeńskiego monasteru Narodzenia Bogurodzicy w Białymstoku–Dojlidach, w tej chwili działający w Zwierkach, a następnie w 1995 roku powołał do życia kolejny żeński monaster w Wojnowie. Metropolita Sawo znacząco przyczynił się do rozbudowy monasteru na św. Górze Grabarce. W 2001 roku erygował monaster świętego Dymitra Sołuńskiego w Sakach, zaś w 2007 roku Dom Zakonny św. Katarzyny w Zaleszanach. Oprócz wymienionych przykładów, Jego Eminencja współuczestniczył w założeniu monasterów, m.in. w Turkowicach i w Wysowej.

Powyższe zostało to podkreślone w czasie konferencji. Autorytet metropolity Sawy zawsze inicjował i wspierał wszelkie działania, budujące i umacniające struktury naszej Cerkwi, życie duchowe w monasterach i parafiach, a także na każdym innym polu życia cerkiewnego.

Po zakończeniu spotkania, wszyscy ojcowie, bracia i mniszki powrócili do swoich monasterów, aby dalej trudzić się na chwałę Bożą i ku zbawieniu wszystkich.

tekst i zdjęcia: ihumen Serafin

Idź do oryginalnego materiału