Wolne w Wielki Piątek? Polacy wyrazili zdanie

news.5v.pl 1 dzień temu

Dziennik zapytał respondentów, czy „Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy”.

49 proc. ankietowanych uważa, iż tak.

35 proc. uczestników badania wyraziło przeciwną opinię.

Zdania w sprawie nie ma 16 proc. badanych.

Wielki Piątek to w Kościele katolickim upamiętnienie męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W ten dzień nie sprawuje się mszy św. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie. Jest to dzień postu ścisłego. Z ołtarzy w świątyniach znikają kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa są zasłonięte.

Czy w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte?

Większość placówek sieci marketów spożywczych w Wielką Sobotę będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, w Wielką Sobotę sklepy mogą być czynne maksymalnie do godz. 14. Większość placówek zamknie się jednak godzinę wcześniej.

Do godz. 13 czynne będą placówki Auchan, Carrefour, Kaufland, Lidl i Netto. Z kolei Sklepy sieci Biedronka i Aldi będą sprzedawać do godz. 13.30.

O godzinach pracy sklepów sieci franczyzowych — np. Żabki — mają decydować ich właściciele, korzystając z ustawowego wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek.

Maksymalnie do godz. 13 klientów będą obsługiwać również urzędy pocztowe, przy czym placówki funkcjonujące w obiektach zależnych mogą mieć w tym dniu indywidualnie ustalony czas pracy. W świąteczną niedzielę i poniedziałek wszystkie urzędy pocztowe będą nieczynne.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele i święta przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeżeli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Idź do oryginalnego materiału