Ostatnim wydarzeniem cyklu spotkań „Ferie z książką 2023” w Galerii Delfiny będzie wyjątkowy wieczór autorski Marcina Libickiego, poświęcony jego najnowszej książce „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”.
Publikacja ukazała się dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka.
Spotkanie autorskie Marcina Libickiego, poświęconym jego najnowszej publikacji „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”będzie można obserwować w piątek, 24 lutego 20023 r. o godz. 18.00 na kanale Fundacji XBW. W dyskusji wezmą udział bp Michał Janocha – historyk sztuki oraz Marek Jurek – historyk i były Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Gospodarzem wieczoru będzie Paweł Lisicki – pisarz i publicysta. Publikacja „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego to spojrzenie na historię wczesnego chrześcijaństwa przez pryzmat jego relacji ze sztuką. Autor dokonuje analizy relacji między kościołem chrześcijańskim pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój od pierwszych zabytków chrześcijańskich do wspaniałych budowli sakralnych Rawenny i Konstantynopola.
Wydawnictwo „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego utrzymane jest w duchu rzymskiego katolicyzmu i mówi o dziełach sztuki z punktu widzenia tej właśnie religii. Dopiero od IV wieku kiedy powstał Kościół rzymskokatolicki, zaczęto uskuteczniać kult obrazów, relikwii, czy ikon i rzeźb nazywając to sztuką chrześcijańską. Publikacja „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” opisuje najważniejsze zabytki i dzieła sztuki, postawione na przestrzeni stuleci. Książka zawiera opisy różnych świątyń i kościołów oraz ich największych zabytków religijnych jak rzeźby, obrazy czy ikony.
Wydarzenie poświęcone książce „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego kończy cykl wirtualnych spotkań, organizowanych przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, podczas zimowych ferii w 2023 r. W ramach cyklu odbyły się już spotkania z: Markiem Budziszem, analitykiem obronności i geopolityki wschodniej, autorem książki „Samotność strategiczna Polski”, Rafałem Ziemkiewiczem –autorem książki „Wielka Polska” , Tomaszem Sakiewiczem –autorek ksiązki „Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” Tomasza Sakiewicza. Wydarzenia spotkały się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Organizatorem spotkań jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, a partnerami cyklu wydawnictwa oraz Polfrost Internationale Spedition i Vininova.
Wydarzenia można obejrzeń pod adresem:
https://www.youtube.com/@FundacjaXBW/streams
oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW
https://www.facebook.com/fundacjaxbw/
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, ale również działania związane ze wspieraniem w kraju i za granicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.