Wierni mają dość proboszcza. „Zrobił sobie folwark”. Prokuratura reaguje

news.5v.pl 2 miesięcy temu
  • Ksiądz Krzysztof Świta od dziewięciu lat jest proboszczem parafii w Łaszczowie. Wierni oskarżają go o zrobienie sobie z niej „prywatnego folwarku”
  • Od momentu, kiedy proboszczem parafii został ksiądz Krzysztof Świta, odeszło od niej aż czterech wikariuszy, z czego dwóch zrzuciło sutannę
  • Parafianie interweniowali już u biskupa i w Nuncjaturze Apostolskiej, jednak sprawa wciąż pozostawała nierozwiązana
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Łaszczów to niewielkie miasto położone niedaleko granicy z Ukrainą. Parafia liczy nieco ponad 3 tys. wiernych. Od dziewięciu lat prowadzi ją ksiądz Krzysztof Świta. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, parafianie nie mają zbyt dobrego zdania o proboszczu, oskarżając go o prowadzenie „prywatnej parafii” i zrobienie sobie z niej „folwarku”. Twierdzą, iż wymusza od nich wygórowane opłaty za pogrzeby, a także odmawia udzielania sakramentów, w tym np. ostatniego namaszczenia chorych.

Oskarżają go również o poważne finansowe nieprawidłowości, czy zawyżone opłaty za remonty, do których bierze dużo droższych wykonawców. Od momentu, kiedy proboszczem parafii został ks. Krzysztof Świta, odeszło od niej aż czterech wikariuszy, z czego dwóch zrzuciło sutannę. Jeden został przeniesiony z niej bez powodu. Parafianie interweniowali już u biskupa i w Nuncjaturze Apostolskiej, jednak sprawa wciąż pozostawała nierozwiązana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wierni mają dość proboszcza. Jest ruch prokuratury. Wszczęto postępowanie

Po tym, jak kilka dni temu sprawa parafii została nagłośniona przez „Gazetę Wyborczą”, zainteresowała się nią kuria zamojsko-lubaczowska, która wcześniej bagatelizowała oskarżenia wobec proboszcza ze strony parafian oraz wikarych.

— napisała kuria w komunikacie przesłanym „Gazecie Wyborczej”.

Jej rzecznik zaznaczył przy tym, iż „w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi kuria diecezjalna rozważa podjęcie odpowiednich działań wyjaśniających, zgodnych z prawem kanonicznym oraz wewnętrznymi procedurami”. Jak dodaje, jej priorytetem jest „troska o dobro duchowe wiernych oraz utrzymanie zaufania do Kościoła”.

„Gazeta Wyborcza” dowiedziała się, iż postępowanie w sprawie nieprawidłowości na terenie łaszczowskiej parafii wszczęła Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim. Jak tłumaczą jej przedstawiciele, będzie sprawdzane m.in. to, czy do nie doszło do przywłaszczenia pieniędzy na rzecz parafian.

Idź do oryginalnego materiału