Wielki Czwartek warto przeżyć świadomie i z zaangażowaniem, by towarzyszyć Chrystusowi we wszystkich momentach Jego Męki, której wspomnienie właśnie się rozpoczyna.
Msza krzyżma. Czym jest?
Obchody Wielkiego Czwartku otwiera Msza Krzyżma, która nie wchodzi jeszcze w okres Triduum Paschalnego. Podczas uroczystości biskup każdej diecezji święci tzw. "krzyżmo" - oleje do namaszczeń, które przez cały rok będą używane podczas sakramentów: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa.Reklama
Zatem, aby dobrze przeżyć Wielki Czwartek, warto uczestniczyć we Mszy Krzyżma. To dobra okazja, aby połączyć się na wspólnej modlitwie i refleksji na temat znaczenia posługi duchowej i sakramentów, a także wierności Bogu i Kościołowi.
Wielki Czwartek: Święto wszystkich Kapłanów
Nie zapominajmy, iż w Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa. Zatem, to dobra okazja, by złożyć życzenia i podziękowania wszystkim księżom, którzy posługują w parafii, a także wszystkim tym, których spotkaliśmy na swojej drodze.
Nie zapominajmy jednak, iż najpiękniejszym prezentem, który można ofiarować kapłanom jest modlitwa. Właśnie dlatego w wolnej chwili warto prosić w modlitwie o Boże błogosławieństwo i wsparcie dla wszystkich księży.
Eucharystia
Triduum Paschalne rozpoczyna się wraz z Mszą Wieczerzy Pańskiej. To moment, podczas którego wspominamy ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. Właśnie dlatego, aby owocnie przeżyć ten czas, dobrym pomysłem jest modlitwa o dobre przeżycie Mszy świętej.
Co więcej, wielkoczwartkowej Eucharystii towarzyszy wiele znaków. Warto przyjrzeć się im szczególnie. Dlaczego? Bowiem skrywają one szczególne znaczenie. Jednym z symboli jest obmycie nóg dwunastu osobom, które wykonuje kapłan sprawujący Mszę świętą. Wynika to z odgrywania roli Dwunastu Apostołów i Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą.
Tymczasem znak ten ma jeszcze jedno, bardzo ważne znaczenie. To przede wszystkim ukazanie intencji Chrystusa który uniża się wobec swoich uczniów i staje się dla nich sługą. Zatem ten symbol ma nam przypominać, abyśmy naśladowali Jezusa we wzajemnej służbie.
Chrystus w Ciemnicy: Bądź z Nim
Na koniec Mszy Wieczerzy Pańskiej, kapłan w uroczystej procesji prowadzi Najświętszy Sakrament do Ciemnicy. Miejsce to ma przypominać, co Pan Jezus przeżywał tuż po Ostatniej Wieczerzy, kiedy odszedł, by modlić się w Ogrodzie Oliwnym. Wówczas został zupełnie sam, opuścili Go choćby Jego uczniowie.
Wielkoczwartkowy wieczór to dobra okazja, by wynagrodzić Chrystusowi opuszczenie przez uczniów i tę samotność, która była dla Niego jeszcze bardziej przytłaczająca. Zatem, aby pięknie przeżyć Wielki Czwartek powinniśmy znaleźć chwilę wieczorem, aby przyjść do Ciemnicy i w ciszy adorować Najświętszy Sakrament. To doskonała sposobność, by podziękować Jezusowi za dar zbawienia.