Wielkanoc 2023: Dlaczego pełnia Księżyca ma znaczenie? Czy trzeba iść na mszę?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Zbliża się Wielkanoc, którą powszechnie uznaje się za najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym roku wypada ona wcześniej, niż u ubiegłym roku, dlatego przypominamy datę i znaczenie tego święta. Kiedy jest Wielkanoc 2023 i dlaczego wypada właśnie w tym terminie? Czy w Wielkanoc trzeba iść do Kościoła, a może wcale nie jest to nasz obowiązek? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.


Wielkanoc najczęściej spędzamy w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, delektując się jajkami, białą kiełbasą i babką wielkanocną. To wiosenne święto jest ruchome, co oznacza, iż za każdym razem, może wypadać w innym terminie. W 2022 roku był to 17 kwietnia, a kiedy jest Wielkanoc 2023? Tym razem będziemy malować pisanki nieco wcześniej, dlatego przypominamy datę. Odpowiadamy również na często nurtujące was pytanie, czy w Wielkanoc trzeba iść do Kościoła. Niektórzy wierni będą zaskoczeni prawdą. Reklama


Kiedy jest Wielkanoc 2023? Wypada zaskakująco wcześnie


Wielkanoc to ruchome święto, które jednak wypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W ubiegłym roku obchodziliśmy je w Kościele katolickim 17 kwietnia, a kiedy jest Wielkanoc 2023?


Tym razem Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego wypada u nas 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia. Natomiast Wielkanoc prawosławna w 2023 roku obchodzona będzie 16 kwietnia.


Od czego zależy data Wielkanocy? To ruchome święto


Datę tę określa kalendarz księżycowy i zgodnie z nim, Wielkanoc obchodzimy w niedzielę, która wypada po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
To dość skomplikowane w przeciwieństwie do ustalenia daty święta Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwanych "Zielonych Świątek", które zawsze obchodzi się 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej.


Wielkanoc - co to za święto i dlaczego jest tak ważne?


Wielkanoc to najstarszym i zarazem najważniejszym świętem w kulturze chrześcijańskiej. Katolicy obchodzą je, aby upamiętnić w ten sposób cierpienie, męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.


Współczesne obchody świąt Wielkiej Nocy przyjmują formę Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Wielką Niedzielę.
Trzeba pamiętać, iż Wielkanoc poprzedzona jest również czasem przygotowań i pokuty, za który uznawany jest 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Wierni skupiają się wówczas na wyciszeniu i powstrzymują się od uczestnictwa w hucznych zabawach.


Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Wierni mogą być zaskoczeni


Odpowiedź na pytanie, czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła, jest twierdząca. Dotyczy to jednak wyłącznie Wielkiej Niedzieli, która znajduje się na liście świąt nakazanych.


W pierwszy dzień świąt uczestnictwo we mszy świętej jest więc obowiązkowe, chyba iż w Wielką Sobotę uczestniczymy w liturgii Wigilii Paschalnej (jest ona równoznaczna z pójściem do kościoła w Wielkanoc 2023).
Jeżeli natomiast chodzi o Poniedziałek Wielkanocny, to zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego dzień ten nie znajduje się na liście świąt nakazanych, wiec nie ma wtedy obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Episkopat zawsze zachęca jednak wiernych, aby zdecydowali się również na odwiedzenie świątyni w Lany Poniedziałek.
Czytaj również:
Życzenia wielkanocne dla rodziny i znajomych. Krótkie i śmieszne wierszyki
Pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2023. Nie mamy dobrych wieści
Sałatka wielkanocna Ewy Wachowicz. Obłędnie pyszna
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału