Wielka Środa w Wielkim Tygodniu. Dzień zdrady

5 dni temu

Wielka Środa, zwana dniem zdrady, to czas refleksji nad ludzką słabością i Bożym miłosierdziem. Dowiedz się, jak katolicy przeżywają ten dzień i jakie ma znaczenie przed Wielkanocą.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | CNA | 02 kwietnia 2025 |
Photo credit: Materiały Chosen
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Wielka Środa: Dzień Zdrady i Przygotowania do Paschy

Korzenie Wielkiej Środy

Wielka Środa, będąca częścią Wielkiego Tygodnia, wywodzi się z ewangelicznych relacji o ostatnich dniach Jezusa przed męką. Tego dnia wspomina się przede wszystkim zdradę Judasza, który za trzydzieści srebrników zgodził się wydać Jezusa arcykapłanom. W tradycji katolickiej ten dzień nazywany jest czasem „dniem zdrady”, co podkreśla dramatyczne wydarzenia zapowiadające krzyż. Ewangelie (np. Mt 26,14-25) ukazują kontrast między zdradą a wiernością uczniów, przygotowując grunt pod misterium Paschy.

Kluczowe przesłanie dnia

Wielka Środa niesie przesłanie o ludzkiej słabości i Bożym miłosierdziu. Zdrada Judasza przypomina o kruchości moralnej, ale też o możliwości nawrócenia. Jezus, świadomy nadchodzących wydarzeń, nie odrzuca grzesznika, ale wzywa do refleksji. Dla katolików to czas rachunku sumienia, pytania o własne wybory i gotowość do podążania za Chrystusem. Dzień ten uczy, iż choćby w obliczu zdrady Bóg oferuje przebaczenie.

Obchody wśród katolików

Wielka Środa w Kościele katolickim ma charakter pokutny i refleksyjny. Wierni uczestniczą w mszach, podczas których odczytuje się fragmenty Ewangelii o zdradzie Judasza. Liturgia słowa (np. Iz 50,4-9) mówi o cierpiącym Słudze Jahwe, zapowiadając mękę Jezusa. W parafiach realizowane są nabożeństwa, takie jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale, które pomagają wiernym duchowo przygotować się na Triduum Paschalne. W polskiej tradycji kontynuowane są wielkopostne zwyczaje, jak spowiedź czy porządki przedświąteczne, symbolizujące oczyszczenie serca.

Liturgia Wielkiej Środy

Liturgia Wielkiej Środy koncentruje się na Ewangelii (Mt 26,14-25), gdzie Jezus zapowiada zdradę Judasza. Czytania (Iz 50,4-9) ukazują posłuszeństwo Sługi Jahwe wobec cierpienia, przygotowując na Paschę.
(190 znaków)

Kolejne dni Wielkiego Tygodnia

Po Wielkiej Środzie nadchodzi Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. To czas ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa oraz początek intensywnych obchodów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielka Środa jest więc ostatnim dniem przygotowań przed kulminacją Wielkanocy.

Aktualność dla współczesnych

Wielka Środa skłania dzisiejszych katolików do refleksji nad wiernością i uczciwością w codziennym życiu. W świecie pełnym pokus i moralnych dylematów przesłanie tego dnia przypomina, iż każdy wybór ma znaczenie. To okazja, by prosić o łaskę wytrwania w dobru i odnowić relację z Bogiem przed Wielkanocą.

słowa kluczowe: Wielka Środa, Wielki Tydzień, zdrada Judasza, katolicyzm, nawrócenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne,

Idź do oryginalnego materiału