
Rejestr chrztów. Watykan wydał notę wyjaśniającą
Każdy może opuścić Kościół, ale nie można anulować swojego chrztu – przypomina Watykan, wyjaśniając dlaczego zabronione jest usuwanie z rejestrów parafialnych danych odnoszących się do udzielania sakramentu chrztu. Stolica Apostolska zaznacza, iż zakaz ten nie ogranicza wolnej woli osób, a wpis do rejestru to „fakt historyczny”, od którego zależą inne sakramenty.
Stolica Apostolska przypomniała, iż prawo kanoniczne nie zezwala na modyfikowanie ani usuwanie wpisów dokonanych w rejestrze chrztów, z wyjątkiem korygowania wpisów błędnych.
ZOBACZ: Ksiądz może powiedzieć „nie”. Nie każdy uczeń przystąpi do komunii
Jak wyjaśniono, rejestr ten „nie jest listą członków, tylko służy zapewnieniu pewności co do zaistnienia określonych zdarzeń związanych z życiem religijnym konkretnych osób. Poza faktem chrztu wpisuje się do niego przyjęcie niektórych innych sakramentów (bierzmowanie, święcenia, małżeństwo), a także np. złożenie wieczystych ślubów zakonnych.
„Rejestr chrztów jest obiektywnym zapisem czynności sakramentalnych lub związanych z sakramentami dokonanych historycznie przez Kościół i nie jest możliwe uznanie zaistniałego faktu za nieistniejący lub niemożliwy do potwierdzenia” – czytamy.
„Nie ogranicza wolnej woli”
„Brak rejestracji chrztu lub usunięcie jego potwierdzenia utrudniłby prawidłowe sprawowanie sakramentów w Kościele, gdyż jedynie osoba ochrzczona może przyjąć kolejne sakramenty” – dodano.
Watykan wyjaśnia, iż wpis w rejestrze nie oznacza „potwierdzenia wiary każdej osoby czy tego, iż jest członkiem Kościoła”.
ZOBACZ: Czy nieochrzczone dziecko może chodzić do kościoła? Ksiądz Jarosiewicz odpowiada
„Otrzymane sakramenty i dokonane wpisy nie ograniczają w żaden sposób wolnej woli tych wiernych chrześcijańskich, którzy na jej mocy postanawiają porzucić Kościół” – głosi watykański dokument w sprawie zakazu wykreślania w parafialnych księgach chrztów.
Warto zauważyć, iż opublikowana nota jest zbieżna z przepisami wydanymi przez Konferencję Episkopatu Polski, zawartymi w Dekrecie ogólnym w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13 marca 2018 roku (szczególnie art. 14 ust. 4) oraz w Dekrecie ogólnym w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła z dnia 7 października 2015 roku.
dk / Polsatnews.pl / Vatican News
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!