WATYKAN: Stolica Apostolska publikuje dokument upamiętniający 1700. rocznicę Pierwszego Soboru Nicejskiego

6 dni temu

Watykan opublikował dokument upamiętniający 1700. rocznicę Soboru Nicejskiego, podkreślając jego znaczenie w obronie boskości Jezusa Chrystusa i kształtowaniu wyznania wiary Kościoła.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Kristina Millare | CNA | 04 kwietnia 2025 |
Photo credit: Giovanni Guerra (1544-1618), Cesare Nebbia (1534-1614) e aiuti, domena publiczna, za pośrednictwem Wikimedia Commons
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Watykan opublikował w czwartek historyczny dokument upamiętniający otwarcie Soboru Nicejskiego, zwołanego w 325 r. za pontyfikatu papieża Sylwestra I.

Międzynarodowa Komisja Teologiczna (ITC) opublikowała dogłębny dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel: 1700. rocznica Powszechnego Soboru Nicejskiego”, aby podkreślić znaczenie pierwszego powszechnego soboru Kościoła, który bronił boskości Jezusa Chrystusa jako wyznania wiary w obliczu rozprzestrzeniania się herezji ariańskiej .

Znaczenie nicejskiego credo

„Rocznica ta przypada w roku jubileuszowym, którego tematem przewodnim jest „Chrystus naszą nadzieją” i zbiega się ze wspólnymi obchodami Wielkanocy przez chrześcijan na Wschodzie i Zachodzie” – stwierdzono w komunikacie prasowym ITC.

Komisja stwierdziła w czwartek, iż Credo nicejskie „stanowi sedno wiary Kościoła”.

„Jest to źródło wody żywej, z którego możemy czerpać także dzisiaj, aby zanurzyć się w spojrzeniu Jezusa, a w Nim w spojrzeniu, jakie Bóg, Abba, ma w stosunku do wszystkich swoich dzieci i do całego stworzenia”.

Podkreślając, iż dokument nie jest jedynie zapisem historycznym ani „tekstem akademickiej teologii”, watykańska komisja teologiczna stwierdziła, iż ​​publikacja jest odpowiedzią na pragnienie papieża Franciszka, aby promować braterstwo między chrześcijanami i inspirować wiernych katolickich do większego uczestnictwa w życiu lokalnych Kościołów.

Co Nicea dała Kościołowi

„W Nicei jedność i misja Kościoła zostały po raz pierwszy wyrażone symbolicznie na poziomie uniwersalnym (i stąd wzięła się nazwa soboru powszechnego) poprzez synodalną formę owego «wspólnego podążania», które jest adekwatne Kościołowi” – ​​poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja Teologiczna.

„Nicea stanowi autorytatywny punkt odniesienia i inspirację w procesie synodalnym, w którym uczestniczy dziś Kościół katolicki, w swoim zaangażowaniu w przeżywanie nawrócenia i reformy nacechowanej zasadą relacji i wzajemności dla misji” – stwierdzono w komunikacie prasowym.

Znaczenie rocznicowego dokumentu

Odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka do głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa w świecie nękanym „tragedią wojny, a także niezliczonymi lękami i niepewnościami”, komisja teologiczna stwierdziła, iż ​​publikacja Soboru Nicejskiego może być wykorzystana jako dynamiczne źródło chrześcijańskiej ewangelizacji.

„Dokument podkreśla znaczenie tych zasobów dla odpowiedzialnego i wspólnego sposobu radzenia sobie z epokową zmianą, która ma globalny wpływ na kulturę i społeczeństwo” – stwierdzono w komunikacie prasowym. „Wiara wyznana w Nicei otwiera nasze oczy na wybuchową i trwałą nowość przyjścia Syna Bożego pośród nas”.

Specjalny „dzień studiów” poświęcony temu dokumentowi odbędzie się 20 maja na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie.

słowa kluczowe: Sobór Nicejski, 1700. rocznica, boskość Jezusa, wyznanie wiary, Watykan,

Idź do oryginalnego materiału