Watykan opublikował dokument upamiętniający 1700. rocznicę Soboru Nicejskiego, podkreślając jego znaczenie w obronie boskości Jezusa Chrystusa i kształtowaniu wyznania wiary Kościoła.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Kristina Millare | CNA | 04 kwietnia 2025 |Photo credit: Giovanni Guerra (1544-1618), Cesare Nebbia (1534-1614) e aiuti, domena publiczna, za pośrednictwem Wikimedia Commons
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Watykan opublikował w czwartek historyczny dokument upamiętniający otwarcie Soboru Nicejskiego, zwołanego w 325 r. za pontyfikatu papieża Sylwestra I.
Międzynarodowa Komisja Teologiczna (ITC) opublikowała dogłębny dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel: 1700. rocznica Powszechnego Soboru Nicejskiego”, aby podkreślić znaczenie pierwszego powszechnego soboru Kościoła, który bronił boskości Jezusa Chrystusa jako wyznania wiary w obliczu rozprzestrzeniania się herezji ariańskiej .
Znaczenie nicejskiego credo
„Rocznica ta przypada w roku jubileuszowym, którego tematem przewodnim jest „Chrystus naszą nadzieją” i zbiega się ze wspólnymi obchodami Wielkanocy przez chrześcijan na Wschodzie i Zachodzie” – stwierdzono w komunikacie prasowym ITC.
Komisja stwierdziła w czwartek, iż Credo nicejskie „stanowi sedno wiary Kościoła”.
„Jest to źródło wody żywej, z którego możemy czerpać także dzisiaj, aby zanurzyć się w spojrzeniu Jezusa, a w Nim w spojrzeniu, jakie Bóg, Abba, ma w stosunku do wszystkich swoich dzieci i do całego stworzenia”.
Podkreślając, iż dokument nie jest jedynie zapisem historycznym ani „tekstem akademickiej teologii”, watykańska komisja teologiczna stwierdziła, iż publikacja jest odpowiedzią na pragnienie papieża Franciszka, aby promować braterstwo między chrześcijanami i inspirować wiernych katolickich do większego uczestnictwa w życiu lokalnych Kościołów.
Co Nicea dała Kościołowi
„W Nicei jedność i misja Kościoła zostały po raz pierwszy wyrażone symbolicznie na poziomie uniwersalnym (i stąd wzięła się nazwa soboru powszechnego) poprzez synodalną formę owego «wspólnego podążania», które jest adekwatne Kościołowi” – poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja Teologiczna.
„Nicea stanowi autorytatywny punkt odniesienia i inspirację w procesie synodalnym, w którym uczestniczy dziś Kościół katolicki, w swoim zaangażowaniu w przeżywanie nawrócenia i reformy nacechowanej zasadą relacji i wzajemności dla misji” – stwierdzono w komunikacie prasowym.
Znaczenie rocznicowego dokumentu
Odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka do głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa w świecie nękanym „tragedią wojny, a także niezliczonymi lękami i niepewnościami”, komisja teologiczna stwierdziła, iż publikacja Soboru Nicejskiego może być wykorzystana jako dynamiczne źródło chrześcijańskiej ewangelizacji.
„Dokument podkreśla znaczenie tych zasobów dla odpowiedzialnego i wspólnego sposobu radzenia sobie z epokową zmianą, która ma globalny wpływ na kulturę i społeczeństwo” – stwierdzono w komunikacie prasowym. „Wiara wyznana w Nicei otwiera nasze oczy na wybuchową i trwałą nowość przyjścia Syna Bożego pośród nas”.
Specjalny „dzień studiów” poświęcony temu dokumentowi odbędzie się 20 maja na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie.
słowa kluczowe: Sobór Nicejski, 1700. rocznica, boskość Jezusa, wyznanie wiary, Watykan,