W tym konfesjonale nie spotkasz księdza. Wierni spowiadają się "cyfrowemu Jezusowi"

5 godzin temu
Zdjęcie: Spiros Margaris/X.com-Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.


Kościół św. Piotra w szwajcarskiej Lucernie postanowił wyjść naprzeciw nowym rozwiązaniom i ułatwić sobie "pracę" dzięki sztucznej inteligencji. Pokuszono się o eksperyment, w ramach którego w jednym z konfesjonałów zainstalowano "cyfrowego Jezusa", czyli awatara stworzonego przez AI.
Wygląda na to, iż choćby kościoły chcą stać się symbolem nowoczesności, korzystając z dostępnej na rynku technologii. Dzięki niej świątynia w szwajcarskiej Lucernie mogła zastąpić księdza awatarem AI, który jest w stanie rozmawiać z wiernymi w 100 różnych językach. Czy "cyfrowy Jezus" zostanie przez nich zaakceptowany?

REKLAMA







Zobacz wideo Finansowanie kościoła z budżetu państwa? "Ja im nie dam ani grosza"



Spowiedź święta bez księdza. Sztuczna inteligencja może zastąpić kapłanów?
Choć mogłoby się wydawać, iż Kościół będzie podchodził do sztucznej inteligencji ze sporym dystansem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Wypowiedzieli się w tej sprawie choćby przedstawiciele Watykanu, twierdząc, iż AI jest przyszłością tego świata, w tym także samej wary. Kardynał Mario Grech, uznawany za prawą rękę papieża, przyznał, iż cyfrowa ewangelizacja nie powinna już nikogo dziwić.
Wygląda na to, iż władze kościoła św. Piotra w Lucernie wzięły sobie te słowa do serca i we współpracy z lokalnym uniwersyteckim laboratorium badawczym stworzyły "Chrystusa" napędzanego algorytmami sztucznej inteligencji. W konfesjonale zamiast księdza został ustawiony ekran ukazujący twarz Jezusa, która porusza się w rytm generowanej komputerowo mowy. Ten jest w stanie odpowiadać na pytania wiernych w czasie rzeczywistym, tworząc tym samym iluzję prawdziwej interakcji. Co więcej, taka rozmowa może być prowadzona w aż 100 różnych językach, a system uwzględnia treści zawarte w Nowym Testamencie oraz materiały religijne dostępne w Internecie. Eksperyment trwał łącznie dwa miesiące, a w tym czasie z usług "Jezusa AI" skorzystało ponad tysiąc osób.

Pod żadnym pozorem nie ujawniaj swoich danych osobowych. Korzystaj z tej usługi na własne ryzyko. Naciśnij przycisk, jeżeli akceptujesz

- brzmi ostrzeżenie wyświetlane w konfesjonale.





AI sztuczna inteligencja kontra duchowość. Eksperyment zakończył się sukcesem
Opinie na temat sztucznej inteligencji zastępującej księży są podzielone. Część ekspertów obawia się, iż system nie będzie uwzględniał głębszych potrzeb duchowych ludzi.




Duchowość to obszar, gdzie nasza ludzka wrażliwość i empatia są niezastąpione

- zapewnia Peter Kirchschläger, cytowany przez ITHardware. Jak opisuje Marco Schmid w serwisie The Guardian, dwie trzecie osób z 230 przebadanych wskazuje, iż rozmowa z awatarem była dla nich "duchowym przeżyciem". Inni twierdzą jednak, iż nie udało im się przeprowadzić wartościowej rozmowy z "cyfrowym Jezusem", bo jego odpowiedzi niekiedy były banalne. choćby według samego autora instalacji nie wszystkie treści przekazane przez sztuczną inteligencję były satysfakcjonujące. Niemniej Szmid uważa, iż eksperyment zakończył się sukcesem, co otwiera drogę do rozwijania "cyfrowej ewangelizacji". Szczegółowe wyniki mają zostać podane dopiero w przyszłym tygodniu. System funkcjonował w kaplicy św. Piotra od 23 sierpnia do 20 października 2024 roku.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału