Polak-katolik to stereotyp, który ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistością. Potwierdza to fakt, iż coraz mniej osób przyjmuje księży podczas wizyty duszpasterskiej. Wspomniane statystyki dotyczą natomiast przede wszystkim uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i przyjmowania komunii, choć w najnowszym raporcie "Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2023" uwzględniono też kilka innych ważnych danych.
REKLAMA
Ile jest praktykujących katolików w Polsce? Te miejsca wyróżniają się na mapie Polski
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) to pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością. Jego działania są związane m.in. z corocznym zliczaniem wiernych podczas mszy. O tegorocznym procesie pisaliśmy w poprzednim artykule, ale najnowszy opublikowany raport dotyczy 2023 roku. Pierwszy uwzględniony w nim czynnik to dominicantes. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony ISKK, wskazuje on odsetek wiernych uczestniczących we mszy w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Okazuje się, iż ogólny wskaźnik dla całej Polski wyniósł tu 29 proc. Najwyższą wartość odnotowano przy tym w diecezji tarnowskiej (60,5 proc.), a najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (17,2 proc.). Druga wartość to communicantes, która wskazuje odsetek osób przystępujących do sakramentu komunii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Tym razem wskaźnik ogólny wyniósł 14 proc. Najwyższy odsetek z uwzględnieniem podziału na regiony miała ponownie diecezja tarnowska (24,4 proc.), a najniższy miały diecezja sosnowiecka i szczecińsko-kamieńska (obie po 8,5 proc.).
Co ciekawe, w porównaniu do 2021 roku nastąpił nieznaczny wzrost wskaźnika ogólnego dominicantes, który wynosił wówczas 28 proc. jeżeli jednak spojrzymy na dłuższy przedział czasowy, to spadek uczestnictwa we mszy staje się bardzo wyraźny. W 1980 roku wskaźnik ogólny wynosił aż 51 proc. Niemniej jak zostało to już wspomniane, zmiany widać nie tylko w tym obszarze.
Kościół katolicki w Polsce przechodzi trudny czas. Zmiany dotyczą przede wszystkim młodego pokolenia
Niepokojącą informacją dla Kościoła powinno być to, iż spada liczba osób przyjmujących sakramenty ślubu, bierzmowania oraz chrztu. Aż 10 proc. dzieci urodzonych w ubiegłym roku, zgodnie z decyzją swoich rodziców, nie zostanie ochrzczonych. Na religię w szkołach uczęszcza jeszcze sporo uczniów podstawówek (88 proc.), ale w przypadku liceów jest to już tylko 58 proc. nastolatków.
Polska z jednej strony jest ciągle najbardziej religijnym krajem w Europie, ale z drugiej strony mamy pierwsze miejsce nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, gdy chodzi o galopującą sekularyzację dzieci i młodzieży
- stwierdza ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, cytowany przez TVN24. Pełny raport ISKK znajdziemy pod tym linkiem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.