W katedrze Notre-Dame ponownie zabiły dzwony. „To piękny, istotny i symboliczny krok”

stacja7.pl 3 godzin temu

W północnej wieży katedry Notre-Dame znajduje się osiem dzwonów. Po pożarze trzeba je było zdemontować, oczyścić i odrestaurować. Na miejsce powróciły już we wrześniu. Odrestaurowane dzwony pobłogosławił wówczas rektor katedry, ks. prał. Olivier Ribadeau Dumas. Podkreślił, iż są one „stałym elementem życia miasta”. Wszyscy są zaproszeni, aby się wokół nich zgromadzić. Przypominają nam, iż życie chrześcijańskie jest wiecznym nowym początkiem – stwierdził duchowny.

W czwartek, 7 listopada odbyły się testy poszczególnych dzwonów, a dziś tuż przed godz. 10.30 zabiły wszystkie razem. To nie było jeszcze idealne, ale dopracujemy wszystko do perfekcji – zapewnił cytowany przez AFP Alexandre Gougeon, kierownik projektu ponownej instalacji dzwonów. To piękny, istotny i symboliczny krok – oświadczył z kolei Philippe Jost, odpowiedzialny za remont katedry po pożarze.

Największy dzwon katedry Notre-Dame waży ponad cztery tony i nosi imię Gabriel, najmniejszy waży około 800 kg i upamiętnia zmarłego w 2007 r. kard. Lustigera. Tak jak on nosi imię Jean-Marie.

CZYTAJ>>> Katedra Notre-Dame z opłatą za wejście? Archidiecezja paryska stanowczo o tej propozycji

Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame coraz bliżej

Pierwsza Msza ma zostać tam odprawiona 8 grudnia. Dzień wcześniej podczas Nieszporów zostanie ona oficjalnie przekazana w użytkowanie Kościołowi katolickiemu przez właściciela, którym jest państwo francuskie. W czasie tej uroczystości nastąpi również poświęcenie odbudowanej świątyni.

To wtedy zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory.

Dotychczas Franciszek dwukrotnie był we Francji: 25 listopada 2014 roku w Strasburgu (w Parlamencie Europejskim i siedzibie Rady Europy) i 22-23 września 2023 roku w Marsylii (na III Spotkaniach Śródziemnomorskich).

Krzysztof Bronk, Vatican News PL, KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału