USG jamy brzusznej – jak przebiega badanie i jakie choroby może wykryć?

2 godzin temu
Zdjęcie: USG jamy brzusznej – jak przebiega badanie i jakie choroby może wykryć?


Ultrasonografia jamy brzusznej – powszechnie znana jako USG brzucha – jest jednym z najbardziej wszechstronnych i powszechnie wykorzystywanych badań obrazowych. Sprawdź, jak przebiega badanie i jakie choroby można dzięki niemu zdiagnozować.

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do uzyskania szczegółowych informacji na temat narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. W trakcie badania, przesuwając głowicę ultrasonograficzną po powierzchni brzucha pacjenta, lekarz prowadzący może obserwować w czasie rzeczywistym obraz wewnętrznych struktur organizmu. Dzięki temu jest w stanie zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości, takie jak zmiany patologiczne, zaburzenia wielkości lub struktury narządów, a także ocenić ich funkcjonowanie.

Badanie USG jamy brzusznej trwa 15–30 minut i przebiega w następujący sposób:

1. Pacjent kładzie się na plecach na specjalnej kozetce. Lekarz prosi go o to, aby odsłonił brzuch.

2. Nałożenie żelu – na skórę brzucha nakładany jest przezroczysty żel, który ułatwia przesuwanie głowicy ultrasonograficznej i poprawia jakość obrazowania.

3. Lekarz prowadzący badanie przesuwa głowicę po powierzchni brzucha i stopniowo bada poszczególne narządy wewnętrzne. Może poprosić pacjenta o zmianę pozycji lub wstrzymanie oddechu w celu uzyskania lepszego obrazu.

4. Obraz narządów wewnętrznych wyświetla się w czasie rzeczywistym na monitorze. Lekarz analizuje, dokonuje pomiarów i ocenia stan poszczególnych struktur.

5. Po zakończeniu badania pacjent może oczyścić brzuch z żelu przy użyciu suchych ręczników. Lekarz od razu przedstawia wstępne wyniki USG.

Jakie choroby wykrywa USG jamy brzusznej?

Dzięki wszechstronności badania USG jamy brzusznej lekarz może zidentyfikować wiele schorzeń i nieprawidłowości dotyczących narządów wewnętrznych. Wśród najczęstszych chorób i zmian, które można wykryć dzięki tego badania, wymienić można:

  • choroby wątroby – stłuszczenie, zapalenie, marskość, guzy, torbiele, krwiaki;
  • choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – kamica, polipy, guzy;
  • choroby trzustki – zapalenie ostre i przewlekłe, guzy;
  • choroby śledziony – powiększenie, ropnie, guzy;
  • choroby nerek – kamica, guzy;
  • choroby pęcherza moczowego;
  • zmiany zapalne w obrębie jamy brzusznej;
  • przerzuty nowotworowe do narządów jamy brzusznej;
  • tętniaki aorty brzusznej;
  • ciążę pozamaciczną.

Wczesne wykrycie tych schorzeń dzięki USG jamy brzusznej ma najważniejsze znaczenie dla postawienia adekwatnej diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia. W niektórych sytuacjach diagnostyka wymaga uzupełnienia o dodatkowe badania endoskopowe, takie jak gastroskopia i kolonoskopia.

Idź do oryginalnego materiału