W latach 80. rodzice uwielbiali to męskie imię. Od 20 lat prawie nikt nie nadaje go dzieciom

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / dw-lifestylefotografie


To imię dla chłopca na dobre odeszło do lamusa. Nie jest dziś uznawane za popularne, ani też modne. Od ponad 20 lat spada zainteresowanie nim, chociaż jeszcze kilka dekad temu uchodziło za jedno z tych częściej nadawanych i uwielbianych przez rodziców, głównie ze względu na swoje religijne korzenie.
Marian, bo o tym imieniu mowa, ma korzenie łacińskie i oznacza przynależność do rodu Mariuszów. To rodowe nazwisko miało coś wspólnego z boskim opiekunem Rzymu, Marsem. Człowiek, którego owi Mariuszowie przyjęli do swego grona, określany był przydomkiem Marianus. Jednak imię to dziś uważane jest też za męską formę imienia matki Jezusa – Marii. W Polsce spotykane jest od XVIII wieku, w tej chwili coraz rzadziej nadawane. W 2023 roku nadano je tylko 23 chłopcom, co nie jest jakąś spektakularnie dużą liczbą, tym bardziej iż kilka dekad temu, w latach 70. i 80. XX wieku uchodziło za modne i niezwykle eleganckie.

REKLAMA







Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce



Marian od Marii? Dziś to imię odchodzi do lamusa
Imię Marian ma pochodzenie łacińskie. Wbrew etymologii, która wskazuje znaczenie imienia, jako "pochodzący z rodu Mariuszów" przyjęło się, iż Marian to męska forma imienia Maria, toteż niegdyś bardzo chętnie rodzice nadawali je swoim synom.
"Jest to imię, które jest często przywoływane jako symbol wiary, mądrości i siły" – podaje portal jakiemie.pl, a jak dowiadujemy się z rejestru PESEL, jego właścicielami jest aż 128983 mężczyzn, chociaż w ubiegłym roku otrzymało je tylko 23 chłopców. Nie jest to imię, które dziś święci tryumfy, raczej zapomniane i dla wielu kojarzące się z poprzednią epoką.
Jednak jest kilka ważnych postaci o tym imieniu. To np.: Marian Brandys – prozaik, reportażysta; Marian Hemar – poeta, satyryk, komediopisarz, autor tekstów piosenek; Marian Opania – aktor; Marian Sawa – kompozytor; Marian Wnuk – rzeźbiarz; Marian Zimiński – muzyk rockowy.
Imię to ma również kilka swoich odpowiedników w różnych językach. Dla przykładu:




włoski – Marco,
niemiecki - Markus, Mark, Marc,
angielski – Mark,
francuski – Marc,
hiszpański - Marco, Marcos.



Jaki jest Marian? To synonim wytrwałości
Imię Marian kojarzy się z mężczyzną o silnej osobowości, który nie do końca lubi pokazywać swoje uczucia. Ma silną skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych. Jest uparty i bardzo zawzięty, rzadko zmienia zdanie. Wyznacza sobie ambitne cele, do których konsekwentnie zmierza. Często też stara się inne osoby pozyskiwać dla swoich zamierzeń. "Marian jest synonimem wytrwałości w dążeniu do celu. Jest to imię, które wyraża szacunek dla samego siebie i innych, jak również poszanowanie dla przyrody i świata. Marian to imię, które jest związane z piękną historią, w której występują wielkie postacie, które niosą nadzieję i wiarę w lepsze jutro" – podaje portal jakiemie.pl.


Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Maniek, Maniutek, Maniuś, Maniś, Marianciu, Marianeczek, Marianek, Mariano, Mario, Maryjan , Maryś.
Marian imieniny obchodzi: 9 lutego, 16 lutego, 30 kwietnia, 1 lipca, 19 sierpnia, 11 października i 17 października.
Idź do oryginalnego materiału