“Conexión Natural”, ośrodek audiowizualny Salezjańskiego Centrum w Talca, zdobyło nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego w trzeciej edycji konkursu salezjańskich filmów młodzieżowych “Don Bosco Global Youth Film Festival” (DBGYFF 2024). Zostało to ogłoszone w czasie ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 18 października w Nowym Jorku.
Uczniowie Patricio Jara, Renato Díaz, Nicolás Albornoz, Renato Olave, Benjamín Ponce i Tomás Castro z czwartej klasy Salezjańskiego Ośrodka Edukacyjnego w Talca przez pięć miesięcy pracowali ze swoim nauczycielem Karelem Fonsecą nad filmem krótkometrażowym, który, zrealizowany w technice stop motion, ukazuje poważny problem związany z regionem Maule, gdzie ekosystemy są niszczone przez tamy hydroelektryczne. Uczniowie otrzymali za ten film nagrodę w wysokości tysiąca euro.
Ale na tym nie koniec. Młodzi Chilijczycy odnieśli na DBGYFF duży sukces także na poziomie bardziej ogólnym, jako iż pięć filmów krótkometrażowych przez nich zrealizowanych znalazło się wśród 10 najlepszych filmów regionu Ameryka Cono Sud (pozostałych pięć nagrodzonych filmów to produkcje zrealizowane w Brazylii, Argentynie i Urugwaju). Każdy z zespołów filmowych został nagrodzony kwotą w wysokości tysiąca euro.
Nagrodzone filmy to: “Ninfas de la Tierra” i “De la cenizas nacen nuestros recuerdos”, zrealizowane przez ludzi młodych z placówki salezjańskiej w Puerto Montt, a także „Sueños reveladores”, „Sueños perdidos” i „In-conciencia” zrealizowane przez wychowanków salezjańskiego ośrodka edukacyjnego w Alamedzie.
Emilia Oyarzo, Javiera Hernández, Savka Agüero, Carla Díaz, uczennice trzeciego roku z Puerto Montt, zrealizowały film “Ninfas de la Tierra”, krótki film o metaforycznej wymowie, łączący feminizm z naturą.
“Nasze wspomnienia rodzą się z popiołów” – powiedziała Laura Hernández, uczennica drugiego roku również z Puerto Montt, która poprzez dobraną animację podejmuje problem pożarów lasów.
Zespół, w skład którego weszli Joaquín Araya, Francisco Gomez, Esteban Encina, Valentín Peña, Vicente Cossio i Diego Torres, uczniowie trzeciego roku salezjańskiego ośrodka edukacyjnego w Alamedzie, zrealizował film “Sueños reveladores”, który powstał w celu pubudzenia do konkretnych działań, które pomogą zażegnać obecną bardzo niepokojącą sytuację środowiskową.
Również w Alamedzie został nakręcony film “Sueños perdidos” przez Guillermo Aguirre, Sebastiána Rodrigueza, Lucasa Orellanę, Lussio Suareza, Miguela Triviño, Nicolása Caballero i Lorenzo Lagosa. Ci młodzi ludzie chcieli w nim pokazać, w jaki sposób zmiany klimatyczne zagrażają marzeniom przyszłych pokoleń.
I wreszcie film “In-conciencia”, który jest zbiorową pracą Gabriela Araveny, Francisco Cáceresa, Daviesa Larico, Darío Paillali, Gabriela Rojasa, Iana Riffo, Josué Tudeli i Javiera Romo, uczniów trzeciego roku z salezjańskiego ośrodka w Alamedzie. Również ci młodzi ludzie przez swój film chcieli uwrażliwić na palące kwestie środowiskowe. Dowiadując się o przyznanej im nagrodzie, wyrazili wielką euforia i wdzięczność za ten wyraz uznania, podkreślając, iż doświadczenie związane z nagrywaniem i montażem tego filmu było bardzo satysfakcjonujące dla nich wszystkich.
Za: ANS