USA: Scott Hahn na Harvardzie. Pokora i prawda Słowa Bożego jako droga zbawienia

1 tydzień temu

Znany teolog katolicki Scott Hahn wygłosił wykład na Uniwersytecie Harvarda, podkreślając znaczenie pokory i zbawczej prawdy zawartej w Piśmie Świętym. Zwrócił uwagę, iż prawdziwa mądrość pochodzi z otwartości na działanie Boga w sercu człowieka.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Scarlett Rose Ford | CNA | 07 kwietnia 2025 |
Photo credit: Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Harvard Catholic Forum
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Profesor Scott Hahn w piątek 4 kwietnia wygłosił przemówienie w kościele katolickim św. Pawła na Uniwersytecie Harvarda na temat zbawczej prawdy Pisma Świętego.

Hahn, jeden z najbardziej znanych amerykańskich uczonych katolickich, jest autorem ponad 40 książek na temat teologii i apologetyki. Jest założycielem i prezesem St. Paul Center for Biblical Theology i poświęca się wyposażaniu katolików w głębsze zrozumienie Pisma Świętego i doktryny katolickiej.

Podróż sentymentalna

Jadąc do Bostonu na wydarzenie organizowane przez Harvard Catholic Forum , Hahn zauważył, iż miasto „wciąż wydaje mu się drugim domem”, ponieważ uczęszczał do Gordon-Conwell Theological Seminary i wcześniej mieszkał w tym rejonie.

„Społeczność chrześcijańska, zwłaszcza katolicka, jest tak wyjątkowa. Dobrze jest wrócić i dobrze jest widzieć, jak rośnie i staje się lepsza” – powiedział Hahn, wspominając Harvard Catholic Forum. „To perełka”.

Scott Hahn przemawia do członków widowni po swojej wizycie i wykładzie 4 kwietnia 2025 r. sponsorowanym przez Harvard Catholic Forum na Uniwersytecie Harvarda. Źródło: Zdjęcie dzięki uprzejmości Harvard Catholic Forum

Hahn powiedział, iż jego nadzieją związaną z wykładem — i jego główną prośbą modlitewną w oczekiwaniu na wydarzenie — jest budowanie mostów.

„W tak wpływowej społeczności intelektualnej jak Harvard, masz wielu utalentowanych ludzi z różnych środowisk” – powiedział. Jego celem było, aby prawda Pisma Świętego rezonowała z każdą osobą, niezależnie od jej pochodzenia, wykształcenia czy tradycji wiary.

Tezy wykładu

Jego wykład nosił tytuł „Veritas: Zbawcza prawda Pisma Świętego”. Na początku Hahn wyjaśnił, iż bardziej odpowiednim tytułem byłoby „Veritas: Zbawcza prawda i pokora Słowa Bożego”.

Hahn rozpoczął od prześledzenia historii „Veritas” na Harvardzie, od pierwotnego motta „In Christi Gloriam”, oznaczającego „Na chwałę Chrystusa” w 1650 r., do motta z 1692 r. „Veritas Christo et Ecclesiae”, tłumaczonego jako „Prawda dla Chrystusa i Kościoła”. Dziś pozostało tylko „Veritas”: „Prawda”.

Uniwersytet szczyci się swoją uczciwością akademicką i dążeniem do prawdy w różnych dyscyplinach. Jako katolicy, argumentował Hahn, jesteśmy powołani do tego samego w naszej wierze.

„Jako katolicy uznajemy wyjątkowy autorytet Pisma Świętego. Jednocześnie nie sprowadzamy słowa Bożego wyłącznie do świętej strony” – powiedział. „Nasza wiara nie jest religią księgi, ale religią słowa. Słowo jest przede wszystkim osobą: Słowem, które stało się ciałem”.

Dzięki Jezusowi, zwłaszcza w Jego pokorze, możemy lepiej zrozumieć Pismo, natchnione słowo, które odzwierciedla tajemnicę Wcielonego Słowa. Pismo, powiedział Hahn, zarówno przekazuje tę tajemnicę, jak i w niej uczestniczy.

Według Hahna punktem wyjścia do zgłębienia tej tajemnicy jest pokora.

„Głupota boskiej łagodności nakazuje nam odłożyć na bok naszą wykształconą próżność w podejściu do biblijnych słów” – powiedział. „Wymaga intelektualnej pokory, w której umysł pochyla się przed tajemnicą”.

Ta pokora doskonale odzwierciedla życie Jezusa, od narodzin jako niemowlęcia do śmierci na krzyżu. „Moc Boża działa poprzez ludzką słabość” – powiedział Hahn.

W najnowszym Vaticano m.in. nastoletni święci i dziedzictwo Matki Angeliki

Hahn użył przykładu z Ewangelii Łukasza 24, aby zobrazować pokorę Jezusa po Zmartwychwstaniu. W tej historii Jezus nie pozwala dwóm naśladowcom, Kleofasowi i anonimowemu przyjacielowi, zobaczyć, kim jest. Idzie z nimi siedem mil, wyjaśniając Pisma. Po tym, jak w końcu się im objawia, Jezus znika, pozostawiając ich, aby podzielili się pełną prawdą, którą im przekazał.

Hahn wyjaśnił, iż niezidentyfikowana postać w opowieści nie jest zagadką do rozwiązania, ale raczej „zaproszeniem dla czytelnika, aby utożsamił się z tą osobą, idącą drogą i dzielącą to wyjątkowe doświadczenie Jezusa”.

Idąc tą ścieżką, poznajemy Słowo Wcielone poprzez słowo pisane. Pismo, które Jezus wyjaśnił Kleofasowi i nienazwanemu przyjacielowi, Stary Testament, jest dla nas niezbędne, aby zrozumieć Jezusa, który jest wypełnieniem tego Pisma.

„Nowy Testament jest zupełnie niezrozumiały teologicznie poza całością” – powiedział Hahn. Wczesny Kościół rozumiał Jezusa w kontekście Starego Testamentu i my jesteśmy powołani, aby czynić to samo – powiedział.

Chociaż Jezus był przykładem niezwykłej pokory podczas swojej ziemskiej posługi, to przez cały czas przychodzi do nas z pokorą, jak przypomniał Hahn słuchaczom: „Wieczne Słowo daje nam siebie także jako zwykły chleb”.

Odrzucenie tej prawdy o Jezusie w Eucharystii oznacza odrzucenie Pisma Świętego, powiedział. „Nieznajomość rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii jest formą nieznajomości samego Chrystusa” – powiedział Hahn, cytując papieża Benedykta XVI.

W dążeniu do prawdy, zarówno na Harvardzie, jak i w naszej wierze katolickiej, Hahn zakończył wykład zaproszeniem: „Zakończę, zapraszając nas wszystkich, chrześcijan czy nie, do przyjęcia słowa Pana, a przede wszystkim do otwarcia naszych serc na Słowo, które stało się ciałem”.

Poniżej można obejrzeć cały wykład:

słowa kluczowe: Scott Hahn, Harvard, pokora, Słowo Boże, prawda,

Idź do oryginalnego materiału