W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, administrator apostolski archidiecezji warszawskiej.
Podczas liturgii, upamiętniającej 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, homilię wygłosił biskup polowy Wiesław Lechowicz. W Mszy uczestniczyła Para Prezydencka oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych, podkreślając wagę prawdy jako fundamentu wolności i jedności narodowej.
SPRAWDŹ>>> „Nad Polską, Ojczyzną naszą, zmiłuj się, Panie”. Litania Narodu Polskiego
Symboliczne zapalenie Świecy Niepodległości przez prezydenta Andrzeja Dudę
Przed rozpoczęciem Mszy prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku jako symbol niepodległościowych dążeń Polaków.
Wprowadzono również Chorągiew Wojska Polskiego, a Mazurek Dąbrowskiego odegrany na początku uroczystości dodał podniosłego charakteru.
ZOBACZ>>> Niezwykła historia Świecy Niepodległości
Wiemy, iż to światło, symbol tej świecy jest nam wszystkim potrzebne, bo światło w Ewangelii, światło w ustach Chrystusa jest znakiem Jego samego. ‘Ja jestem światłem i życiem’. To jest to światło, którego nie trzeba się i nie wolno się wstydzić, bo ono nam jest potrzebne, żeby nam rozświetlało nasze drogi, drogi naszych wartości, drogi naszej wolności – podkreślił kard. Nycz
Bp Wiesław Lechowicz: prawda jako fundament wolności
W homilii bp Wiesław Lechowicz przypomniał postaci ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II, zwracając uwagę na ich nauczanie o prawdzie i wolności.
Jan Paweł II zapytany o to, które ze zdań Pana Jezusa uważa za najważniejsze, odpowiedział: Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. W swojej pierwszej encyklice Redemptor Hominis niejako uzasadnił swój wybór, pisząc: „W słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem. Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy, jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie” – powiedział bp Lechowicz.
PRZECZYTAJ>>> Wolność, ojczyzna, prawda. Najpiękniejsze cytaty ks. Popiełuszki
Podkreślił także, iż prawda, będąca fundamentem wolności, stanowi nieodzowny element jedności narodowej. Biskup zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z kryzysu prawdy we współczesnym społeczeństwie, co może mieć poważne konsekwencje dla niepodległości kraju.
Gdy człowiekowi odbierze się prawdę, wszelkie próby wyzwolenia go stają się całkowicie nierealne, ponieważ prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną – stwierdził duchowny.
Po homilii wierni odmówili akt dziękczynienia i zawierzenia Polski.
To nie koniec obchodów w Świątyni Opatrzności Bożej
W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się centralna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości. Oddany zostanie salut narodowy, odczytany apel pamięci, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. Ulicami przejdzie Marsz Niepodległości, a na Krakowskim Przedmieściu i wielu innych miejscach Warszawy odbędą się liczne imprezy rocznicowe.
11 listopada można będzie zwiedzić Świątynię Opatrzności Bożej wraz z Panteonem Wielkich Polaków, w którym spoczywają zasłużeni dla Ojczyzny i Kościoła: społecznicy, ludzie sztuki i duchowni. Warto zobaczyć także Izbę Pamięci, którą otwarto podczas uroczystego pochówku w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie szczątków: Władysława Raczkiewicza (1885-1947), Augusta Zaleskiego (1883-1972) i Stanisława Ostrowskiego (1892-1982).
Już wcześniej w Panteonie spoczął także ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Są tu także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata (pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie) oraz Edwarda Raczyńskiego (spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie). Tego dnia wyjątkowo będzie otwarte także Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. dla Darczyńców i przyjaciół Świątyni Opatrzności Bożej.
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w wilanowskiej Świątyni zwieńczy patriotyczny koncert pt. „Z Polskich Gór ku Wolności”. Obok Małej Armii Janosika z Podhala, usłyszymy solistów: Karolinę Leszko, Karolinę Jasińską i Marcina Wortmanna. Początek o godz. 17.00.
Muzyczne dzieło zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem i Orkiestrą Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Świątynię wypełnią dźwięki „Roty”, pieśni „My, Pierwsza Brygada” oraz „Modlitwy obozowej”.
KAI, jk/Stacja7
Źródło
atom