Rozważanie
J 18, 33b-37
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
Jezus w rozmowie z Piłatem objawia niezwykłą prawdę o swoim królowaniu. Nie jest ono związane z ziemską władzą, siłą czy bogactwem. Jego królestwo jest inne – jest to królestwo prawdy, miłości i pokoju. Jezus nie przychodzi, aby dominować nad człowiekiem, ale by służyć, wyzwalać i prowadzić nas do pełni życia.
W tym fragmencie Ewangelii uderza wolność Jezusa. Stojąc przed rzymskim namiestnikiem, w obliczu niesprawiedliwego procesu, Jezus zachowuje spokój. Nie broni się siłą ani argumentami, ale świadczy o prawdzie. To przykład królewskiej godności, która nie wynika z zewnętrznego majestatu, ale z wewnętrznej harmonii z Ojcem i całkowitego oddania Jego woli.
Jezus mówi: „Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”. Czy słuchamy dziś Jego głosu? Uroczystość Chrystusa Króla przypomina, iż Jezus pragnie królować w naszych sercach, w naszych rodzinach, we wspólnotach. Jego królowanie nie zmusza, ale zaprasza – do życia w prawdzie, przebaczeniu i miłości.
Oddajmy dziś na nowo nasze życie Chrystusowi Królowi Wszechświata. Niech Jego miłość przemienia nas od wewnątrz i sprawia, iż staniemy się świadkami Jego królestwa, które – choć „nie jest z tego świata” – ma swoją moc już tu i teraz. Jezus, nasz Król, zaprasza każdego z nas, byśmy razem z Nim budowali to królestwo. Czy jesteśmy gotowi odpowiedzieć na to wezwanie?