UGANDA: Biskupi wzywają do poszanowania godności ludzkiej i potępiają przemoc, która „rozciąga się na nienarodzone dzieci”

1 tydzień temu

Biskupi katoliccy Ugandy wyrazili zaniepokojenie pogłębiającym się upadkiem moralnym w kraju, przejawiającym się m.in. wzrostem liczby zabójstw, przemocy domowej oraz przypadków aborcji i porzucania noworodków. Podkreślili konieczność poszanowania godności ludzkiej i ochrony życia na każdym etapie, od poczęcia.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Silas Mwale Isenjia | ACI Africa | 08 kwietnia 2025 |
Photo credit: Uganda Catholic Online
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Katoliccy biskupi Ugandy potępiają upadek moralny w tym wschodnioafrykańskim kraju, który ich zdaniem przejawia się w zabójstwach, które objęły płody i nowo narodzone dzieci.

W liście pasterskim udostępnionym ACI Africa w poniedziałek, 7 kwietnia, członkowie Konferencji Episkopatu Ugandy (UEC) wykorzystują historię Abla i Kaina, aby odnieść się do przypadków zabójstw w kraju i wzywają do wspierania prawdziwej miłości i poszanowania ludzkiej godności.

O czym jest list

„Niemal codziennie oglądamy i czytamy w mediach szokujące historie o morderstwach, z których niektóre miały miejsce z powodu przemocy domowej, popełnianej przez jednego z małżonków przeciwko drugiemu” – ubolewają członkowie UEC.

Są oni szczególnie zaniepokojeni faktem, iż „ta brutalna mentalność rozszerzyła się na nienarodzone i nowo narodzone dzieci, z których tysiącom odmówiono możliwości życia z powodu aborcji, zaniedbania i porzucenia”.

„Z przerażeniem obserwowaliśmy również agresję wymierzoną w niewinne dzieci przez niektórych rodziców, pracowników domowych i szamanów, z których niektóre doprowadziły do poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych” – ubolewają dalej przywódcy Kościoła katolickiego.

Według nich „stawką w tym wszystkim jest głęboko zakorzenione lekceważenie świętości życia w naszym społeczeństwie, wynikające z braku wzajemnej troski o siebie, nadmiernej miłości do pieniędzy oraz słabości systemu sądownictwa i innych mechanizmów rozwiązywania konfliktów”.

Nie zabijaj

W czterdziestostronicowym liście pasterskim zatytułowanym „Prawda was wyzwoli”, zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, katoliccy biskupi Ugandy powtarzają stanowisko Kościoła w sprawie świętości życia i cytują przykazanie z Księgi Wyjścia: „Nie zabijaj”.

„Stanowisko Kościoła w sprawie zabijania pozostaje niezmienne i jest zakorzenione w Piśmie Świętym. Umyślne zabijanie, w tym nienarodzonych, jest zatem poważnie niemoralne i grzeszne”, mówią i dodają: »Potwierdzamy to, czego Kościół zawsze nauczał, iż życie ludzkie musi być szanowane i chronione absolutnie od momentu poczęcia«.

I dalej: „Powodem jest to, iż całe życie należy do Boga, który jako jedyny ma moc dawania i odbierania go tak, jak chce i kiedy chce. Podobnie naucza nas Kościół: Nie wolno zabijać embrionu przez aborcję i nie wolno powodować śmierci noworodka”.

„Dlatego obowiązkiem każdego z nas jest obrona życia na wszystkich jego etapach, w tym życia nienarodzonych” – mówią katoliccy biskupi w Ugandzie.

Dodają: „Tam, gdzie nie wywiązaliśmy się z tego obowiązku, czy to przez popełnienie, czy zaniechanie, szukajmy miłosierdzia Bożego i pojednajmy się z poszkodowanymi osobami i rodzinami, abyśmy my i nasz kraj otrzymali błogosławieństwa zarezerwowane dla nas przez Boga, źródło i autora życia”.

Niesprawiedliwe bogactwo

Przywódcy Kościoła katolickiego wymieniają niesprawiedliwe gromadzenie bogactwa, zazdrość, sekciarstwo i korupcję wśród innych czynników prowadzących do upadku moralnego w kraju.

Jeśli chodzi o niesprawiedliwe gromadzenie bogactwa, katoliccy biskupi mówią: „Pogoń za bogactwem i jego gloryfikacja, które charakteryzują nasze dzisiejsze społeczeństwo, powinny być powodem do niepokoju dla wszystkich wierzącego i ludzi dobrej woli”.

„Jest wielu ludzi, których zaabsorbowanie bogactwem spowodowało niewypowiedziane cierpienie innych” – mówią członkowie UEC, dodając: »Widzimy to w szalejącej grabieży ziemi, nadużywaniu zasobów publicznych, kradzieży, rabunku, przekupstwie, oszustwach i kłamstwach«.

Mówią: „Są to oprócz wielu innych form niemoralności i grzechów, które zakorzeniły się w naszym społeczeństwie. Szokujące jest to, iż wiele z tych zła jest tak przewrotnych, iż przyzwyczailiśmy się do nich”.

Katoliccy biskupi wzywają Ugandyjczyków, aby byli dla siebie nawzajem opiekunami, mówiąc: „Zachęcajcie każdego z nas, abyśmy nie robili niczego z samolubnej ambicji lub próżnej zarozumiałości, ale abyśmy uważali innych bardziej niż siebie i dbali o interesy innych”.

Co z moralnością

Łączą również zazdrość z upadkiem moralnym Ugandy. Mówią: „Zazdrościmy ludziom, którzy mają to, czego my nie mamy, choćby jeżeli zdobyli to legalnie, lub ludziom, którzy są tym, czym my nie jesteśmy. Jest to jedna z przyczyn szerzących się zabójstw, czarów, oszczerstw i szantażu w naszym społeczeństwie”.

Jeśli chodzi o sekciarstwo, twierdzą oni, iż tendencja do identyfikowania się z plemieniem, religią i innymi grupami społecznymi przybrała negatywny trend w ugandyjskim społeczeństwie.

„Ten problem był z nami przez cały czas i znacznie utrudniał usługi społeczne i ewolucję państwa ugandyjskiego w prawdziwy naród” – mówią, dodając: »Dziś widzimy powszechną dyskryminację, ucisk, nepotyzm, nienawiść i przemoc w urzędach publicznych i społecznościach opartych na błędnie interpretowanych tożsamościach społecznych«.

„Biblia ostrzega nas przed takimi tendencjami” – mówią, odnosząc się do Ewangelii Jana, i dodają: »Jezus modlił się o jedność swoich naśladowców; ustanawiając w ten sposób precedens jedności w Kościele i społeczeństwie«.

Korupcja

Katoliccy biskupi Ugandy potępiają również wzrost korupcji w kraju, który ich zdaniem doprowadził do strat finansowych spowodowanych korupcją.

Ponieważ kryzys wydaje się pogłębiać, katoliccy biskupi twierdzą, iż korupcja „rażąco osłabiła potencjał naszego kraju jako miejsca inwestycji, podnosząc koszty prowadzenia działalności gospodarczej i negatywnie wpływając na nasze relacje z Bogiem i bliźnimi”.

Biskupi zalecają wzmocnienie ochrony działaczy antykorupcyjnych, zapewnienie niezależności agencji antykorupcyjnych i utrzymanie niezawisłości sądów jako podstawowych kroków w walce z korupcją.

słowa kluczowe: przemoc domowa, aborcja, porzucanie noworodków, godność ludzka, upadek moralny,

Idź do oryginalnego materiału