Tydzień przed konklawe. Kto wybierze nowego papieża i co już wiemy?

3 godzin temu

W Rzymie atmosfera gęstnieje z dnia na dzień. W okresie sede vacante, gdy Kościół oczekuje na nowego papieża, kardynałowie z całego świata przybywają do Wiecznego Miasta.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | EWTN Polska | 1 maja 2025 |
Photo credit: Daniel Ibanez EWTN Vaticano
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W Rzymie atmosfera gęstnieje z dnia na dzień. W okresie sede vacante, gdy Kościół oczekuje na nowego papieża, kardynałowie z całego świata przybywają do Wiecznego Miasta. realizowane są kongregacje generalne – spotkania, podczas których purpuraci omawiają kondycję Kościoła i przygotowują się do najważniejszego głosowania w swoim życiu.

Ilu kardynałów weźmie udział w konklawe?

Do Rzymu przybyło 124 z 133 kardynałów-elektorów. Spośród wszystkich 135 uprawnionych do głosowania, 9 nie będzie uczestniczyć – w tym m.in. emerytowany arcybiskup Walencji oraz były arcybiskup Sarajewa.

Kardynałowie spotykają się codziennie od rana – już o godzinie 7:00 rozpoczynają się kongregacje. Dla wielu z nich to pierwsza okazja, by spotkać się twarzą w twarz, porozmawiać i lepiej poznać, zanim przyjdzie czas głosowania.

Głos z całego świata

Wczoraj debatowano o roli Kościoła w świecie współczesnym. Kardynałowie prezentowali swoje wizje i światopoglądy, odzwierciedlające różnorodność kultur i kontynentów, z których pochodzą.

W kuluarach słychać głosy, iż to konklawe może być jednym z najkrótszych w historii. Czy rzeczywiście nowego papieża poznamy błyskawicznie? Zobaczymy już 7 maja.

Jak przebiegnie dzień konklawe?

7 maja rano, o godz. 10:00, odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w bazylice watykańskiej – Msza „Pro eligendo Romano Pontifice”, w intencji dobrego wyboru następcy św. Piotra.

Następnie, po modlitwie w kaplicy paulińskiej, kardynałowie przejdą ze śpiewem „Veni Creator Spiritus” do Kaplicy Sykstyńskiej.

Tam krótką homilię wygłosi kardynał Raniero Cantalamessa, wieloletni kaznodzieja papieski trzech pontyfikatów. Po jej zakończeniu opuści kaplicę – również on przekroczył już 80. rok życia.

Dym z komina i żeliwny piec z 1939 roku

Wieczorem, 7 maja, odbędzie się jedno głosowanie. Tego dnia wieczorem zobaczymy więc dym nad Kaplicą Sykstyńską – najpewniej czarny, choć nigdy nie można wykluczyć niespodzianki.

W historii Kościoła jeszcze nigdy nie wybrano papieża już w pierwszym głosowaniu.

Kaplica Sykstyńska służy do konklawe od XV wieku, a żeliwny piec, z którego unosi się dym, został zainstalowany w 1939 roku. Od tamtej pory niezmiennie to on sygnalizuje światu wynik głosowania – czarny dym oznacza brak wyboru, biały zwiastuje nowego papieża.

Kto przewodniczy konklawe?

Zgodnie z tradycją, konklawe powinien prowadzić dziekan Kolegium Kardynalskiego. w tej chwili jest nim kardynał Giovanni Battista Re, mianowany jeszcze przez św. Jana Pawła II. Ma jednak już 91 lat, a więc nie może brać udziału w głosowaniu, ani tym bardziej przewodniczyć.

Funkcję tę przejmie kardynał Pietro Parolin, były Sekretarz Stanu – doświadczony watykański dyplomata i jedna z ważniejszych postaci w Kurii Rzymskiej.

Gdzie śpią kardynałowie?

Zgodnie z reformą św. Jana Pawła II, kardynałowie nocują w Domu Świętej Marty, znajdującym się tuż obok bazyliki św. Piotra. To właśnie ten budynek wybrał na swoją rezydencję papież Franciszek.

Jednak ze względu na dużą liczbę elektorów, nie wszystkie miejsca w Domu są dostępne. Dlatego udostępniono także tzw. „Vecchia Santa Marta” – sąsiedni budynek, który do tej pory nie był przystosowany do przyjmowania kardynałów, ale teraz pełni funkcję tymczasowego hotelu.

Przysięga milczenia i „Extra omnes”

Nie tylko kardynałowie biorą udział w konklawe. Współpracownicy, osoby świeckie i techniczni również mają swoje zadania – od logistyki po przygotowanie posiłków i transport.

Wszyscy składają uroczystą przysięgę tajemnicy. A gdy konklawe się rozpoczyna, mistrz papieskich ceremonii wypowiada słynne słowa „Extra omnes” – „wszyscy poza kardynałami, na zewnątrz!” – i drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostają zamknięte.

Kiedy poznamy nowego następcę św. Piotra?
Wszystkie oczy skierowane są na Watykan. A biały dym – być może – zobaczymy szybciej, niż się spodziewamy.

słowa kluczowe:

Idź do oryginalnego materiału