Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim

2 godzin temu
Zdjęcie: budżecie


W sumie do wydania będzie ponad 9,8 mln zł. Na które zadania, ogólnomiejskie i dzielnicowe te środki zostaną przeznaczone – o tym decydujemy w głosowaniu online do 7 października.

W tym roku pod głosowanie poddanych zostało 451 projektów – 44 ogólnomiejskie oraz 407 dzielnicowych. Największa konkurencja jest w dzielnicy Tysiąclecie – o możliwość realizacji rywalizuje tam 55 projektów. Natomiast najmniejszy wybór wśród zgłoszonych propozycji mają mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy Mirów – tam w głosowaniu bierze udział tylko 8 zadań.

Głosowanie odbywa się online poprzez portal Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.
Jest kilka nowości w stosunku do formuły, jaką BO miał w poprzednich latach. To efekt modyfikacji wprowadzonych po ewaluacji (ocenie) poprzedniej edycji BO, opierającej się na wnioskach ze strony mieszkańców. Taka ewaluacja odbywa się co roku publicznie, po podsumowaniu wyników ankiety ewaluacyjnej.

Pierwsza nowość – aktualne rezultaty głosowania można obserwować na bieżąco na portalu BO https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/ w zakładce ,,Bieżąca punktacja” (ten ,,ranking” aktualnych wyników odświeża się co 10 minut).

Kolejna – aby projekt mógł zostać wybrany do realizacji, musi w pierwszej kolejności uzbierać minimalną liczbę punktów – czyli 1000 punktów dla projektu ogólnomiejskiego i 300 dla dzielnicowego (każda osoba głosująca ma do dyspozycji po 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe). Zatem warto, aby autorki i autorzy projektów zadań promowali je wśród krewnych, sąsiadów, znajomych, tak aby osiągnęły minimum punktowe dające im szansę na realizację.

Kolejna zmiana dotyczy uruchomienia stacjonarnego Punktu BO. W bazie online uprawnionych do głosowania znajdują się osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w Częstochowie. jeżeli nie mamy meldunku na terenie miasta, a jesteśmy jego mieszkańcem/mieszkanką i chcemy zagłosować, zgłaszamy się w okresie głosowania do stacjonarnego Punktu BO w budynku Urzędu Stanu Cywilnego (Pałac Ślubów) przy ul. Focha 19/21, pokój 32. Pamiętajmy, aby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem!

Ze stacjonarnego punktu mogą także skorzystać ci, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie potrafią poradzić sobie z głosowaniem online. Tam otrzymają wsparcie pozwalające oddać głos.

Godziny otwarcia punktu BO w USC:
Poniedziałek 7.30 – 15.30 (z wyjątkiem 7 października, który jest w ostatnim dniem głosowania – tego dnia punkt będzie czynny w godz. 7.30 – 22.00)
Wtorek 7.30 – 17.00
Środa 7.30 – 15.30
Czwartek 7.30 – 15.30
Piątek 7.30 – 15.30
Sobota 10.00 – 14.00
Niedziela 10.00 – 14.00

Jeśli ktokolwiek potrzebuje pomocy przy głosowaniu, może też zadzwonić pod nr tel. 780 031 217 w godz. 8.00-20.00 codziennie w okresie głosowania. Taka telefoniczna pomoc to także nowe rozwiązanie, wprowadzone pod wpływem sugestii osób biorących udział w poprzednich głosowaniach.

W załączeniu prezentacja dotycząca tegorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim (przedstawiona w trakcie spotkania prasowego przez Agatę Wierny oraz Justynę Głąb z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM).

Źródło: UM Częstochowa

Idź do oryginalnego materiału