To najmniejszy budynek w Warszawie. Choć wygląda jak kiosk, posiada własny adres

1 tydzień temu
Zdjęcie: Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl-Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - OO. Paulini/Facebook.com


Jeden z najbardziej nietypowych budynków w Warszawie przejdzie potężną metamorfozę. Z miniaturowego sklepu z gazetami i papierosami zmieni się w raj dla amatorów sztuki. Po tym jak zyskał nowego właściciela, miniaturową budowlę czeka wiele wyzwań.
Niewielki obiekt, który posiada swój własny adres, od lat stoi pusty. Niegdyś służył mieszkańcom jako kiosk, jednak te czasy już dawno minęły. W efekcie budynek znajdujący się przy ulicy Długiej 1 w Warszawie od kilku lat czekał, aż w końcu ktoś się nim zainteresuje i podaruje mu nowe życie. Sprawa nabrała tempa, gdy w ubiegłym roku nowym właścicielem nieruchomości został sąsiedni klasztor ojców paulinów znajdujący się przy Długiej 3. To właśnie dzięki duchownym budynek ma zyskać zupełnie nowe oblicze.


REKLAMA


Zobacz wideo Dom w Hiszpanii nieprzemyślaną fanaberią? "Polacy nie chcą słyszeć, iż coś może być nie tak"


To najmniejszy budynek w Warszawie. "Stanie się galerią sztuki sakralnej"
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez zakonników, miniaturowy obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 9 metrów kwadratowych wybudowano w I połowie XIX wieku, a jego autorem był Karol Banasch. Przez blisko 200 lat lokalni mieszkańcy mogli zaopatrywać się w tym miejscu w niezbędne produkty, ponieważ budynek najpierw służył jako sklepik, a później został przekształcony w kiosk. Z czasem jednak opustoszał i od kilku lat jedynie niszczeje. Na szczęście nowi właściciele postanowili zadbać o jego przyszłość.


Najmniejszy budynek w Warszawie przy ul. Długiej 1 już niedługo stanie się galerią sztuki sakralnej. (...) Budynek ten został wpisany w 1965 r. do rejestru zabytków nieruchomych, stąd też troska o jego wygląd, ale także i funkcję, jaką miałby pełnić, skłoniły nas jako Paulinów do stworzenia w tym miejscu galerii sztuki sakralnej


- czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.


Sprzedawano tu prasę, a teraz połączona zostanie duchowość ze sztuką. To "hołd dla historii"
Choć budynek przetrwał choćby powstanie warszawskie, czas nie działał na jego korzyść. Przez ostatnie lata niemalże popadł w ruinę. Odpadający tynk, uszkodzone drzwi i poniszczona elewacja całkowicie pozbawiły go dawnego blasku. Pomysłodawcą metamorfozy starego kiosku jest ojciec Krzysztof Wendlik, natomiast za projekt odpowiada architekt Jacek Tryc, który połączy siły z konserwatorem zabytków Pawłem Sobczyńskim. W tym przypadku głównym celem jest odnowienie budynku, przy jednoczesnym zachowaniu jego oryginalnego charakteru. Prace mają się rozpocząć jeszcze w 2025 roku.


Projektowanie tak niewielkiego, ale symbolicznie ważnego obiektu to interesujące wyzwanie. Chcemy przywrócić temu miejscu jego dawną godność, ale też otworzyć je na nowe życie. Galeria przy ulicy Długiej 1 ma być nie tylko hołdem dla historii, ale przede wszystkim przestrzenią dialogu między sztuką a duchowością


- podkreśla Jacek Tryc, cytowany przez serwis Wprost. W przyszłości w tym miejscu będą prezentowane współczesne dzieła inspirowane duchowością.


Zobacz też: Dom ze "Złotopolskich" trafił na sprzedaż. Ma choćby SPA z basenem


Jan Paweł II w liście skierowanym do artystów pisał, iż 'działalność artystyczna winna przedkładać się na postawę wiary'. Dlatego też napis, który będzie umieszczony na elewacji tejże galerii PER ARTEM AD DEUM (PRZEZ SZTUKĘ DO BOGA) będzie niejako mottem wystawianych tam dzieł i zarazem kierunkiem, w jakim Kościół na polu sztuki winien podążać, aby głosić Ewangelię współczesnemu człowiekowi


- podsumowano w komunikacie.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału