To jedyna taka kaplica w Polsce. Jest obsługiwana przez wirtualnego księdza GPT

5 dni temu
Zdjęcie: istock/WDnet, facebook.com/Parafia Łacina


Jedna z poznańskich parafii pochwaliła się niedawno wyjątkowym projektem. Stworzyła całodobową kaplicę nano, do której wierni mogą wejść dzięki aplikacji. To jednak nie wszystko. Miejsce jest obsługiwane przez wirtualnego księdza, który pomaga w modlitwie i odpowiada na ważne pytania.
Kilka lat temu w Polsce pojawiły się całodobowe sklepy bez pracowników. Klient może wejść do środka o każdej godzinie i samodzielnie kupić wybrane produkty. To świetna opcja dla tych, którzy nie zdążyli zrobić zakupów w ciągu dnia lub mają ochotę na wybraną przekąskę o późnych godzinach nocnych, dlatego nic dziwnego, iż sklepy te cieszą się ogromną popularnością. Pewien ksiądz z Poznania postanowił jednak pójść o krok dalej. Wymyślił "nano kaplicę" z wirtualnym duchownym.


REKLAMA


Zobacz wideo Finansowanie kościoła z budżetu państwa? "Ja im nie dam ani grosza"


Do czego służy kaplica? Zdaniem księdza ma wiele zastosowań
Autorem tego nowatorskiego pomysłu jest ksiądz Radek Rakowski z parafii pod wezwaniem Imienia Jezus w dzielnicy Łacina. Nano kaplica ma umożliwić wiernym modlitwę w dowolnych godzinach i o wybranej przez nich porze dnia.


Zauważyliśmy, iż wielu ludzi rankiem, przed pracą chce przyjść na modlitwę do naszej kaplicy. Niektórzy po godzinie 21.00 chcieliby się wyciszyć w obecności Najświętszego Sakramentu. Teraz będzie to możliwe


- wyjaśnił ksiądz w poście na Facebooku. Warto zaznaczyć, iż do kaplicy nie wejdzie każda osoba z ulicy. Tylko osoby posiadające specjalną aplikację Fibaro będą mogły wejść do środka.


W aplikacji Fibaro wprowadzamy specjalny przycisk: 'otwórz drzwi', gdzie po zweryfikowaniu użytkownika, będziesz mógł swobodnie korzystać z naszego miejsca spotkań


- czytamy w mediach społecznościowych.


Co Kościół robi w sprawie sztucznej inteligencji? Tak chce zachęcić parafian do modlitwy
Warto zaznaczyć, iż kaplica nie powstała tylko z myślą o modlitwie. Parafianie mogą z niej korzystać na kilka różnych sposobów.


Oprócz modlitwy, do kaplicy będą mogli wejść ci, którzy chcą się spotkać na kawę, porozmawiać. Dzięki aplikacji młodzież z osiedla będzie mogła wspólnie się spotykać i tworzyć razem projekty


- wyjaśnił ksiądz Radek Rakowski. Co więcej, miejsce będzie sterowane przez wirtualnego asystenta, czyli czatu GPT. Pomoże on w poruszaniu się po kaplicy i korzystania z jej wyposażenia, na przykład ekspresu do kawy. Może również towarzyszyć wiernym w modlitwie, czytając fragmenty Ewangelii i odpowiadając na pytania z dziedziny wiary i teologii. W rozmowie z poznańskim wydaniem "Gazety Wyborczej" duchowny wyjaśnił, jak zaprogramowano asystenta.


Asystent GPT korzysta z katechizmu, Biblii i wszystkich dokumentów Kościoła. Wiedzę, którą zdobył, w miły sposób przekazuje. My w tym samym czasie chcemy skupić się na doświadczeniu Boga. Cały czas wszyscy będziemy potrzebowali miłości, bliskości, wysłuchania. Asystent uprości systemy, a my będziemy cieszyć się życiem


- powiedział ksiądz, który przez rok pracował ze sztuczną inteligencją, by ta wiedziała, jakich rzeczy nie może mówić. Zdaniem duchownego asystent GPT pomaga "wzrastać w wierze" i w krótkim czasie może wyjaśnić, jak Biblia odnosi się do konkretnych kwestii. Pomocnik powstał we współpracy z firmą Fibaro, która tworzy systemy do sterowania inteligentnymi domami.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału