To jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic w Kościele. Za złamanie zasad ekskomunika

news.5v.pl 4 godzin temu

Wybór nowego papieża to jedno z najbardziej tajemniczych i chronionych wydarzeń w Kościele katolickim. Proces ten, znany jako konklawe, obwarowany jest surowymi zasadami, których złamanie grozi ekskomuniką. W ostatnich dekadach, zwłaszcza za pontyfikatu Benedykta XVI, zasady te zostały zaostrzone.

Termin „konklawe” pochodzi od łacińskiego cum clavis, oznaczającego „zamknięcie pod kluczem”. To symbolizuje zamknięcie kardynałów w celu wyboru nowego papieża. Początki tej praktyki sięgają XIII wieku, kiedy to papież Grzegorz X wprowadził zasady mające przyspieszyć wybór następcy po trwającym trzy lata wakacie.

ZOBACZ: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał chce wziąć w nim udział

Kardynałowie byli zamykani w pomieszczeniach i ograniczano im posiłki, aby zmotywować ich do szybszego podjęcia decyzji. Dziś, choć warunki są znacznie bardziej komfortowe, zasada tajemnicy i izolacji pozostaje niezmieniona.

Surowe zasady i groźba ekskomuniki

Zasady konklawe są jasno określone w konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis”, ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1996 roku. Dokument ten nakłada obowiązek zachowania najściślejszej tajemnicy na wszystkich uczestników procesu wyboru papieża, w tym kardynałów-elektorów oraz personel pomocniczy. Złamanie tej tajemnicy, np. poprzez ujawnienie informacji o przebiegu głosowania czy wynikach, skutkuje ekskomuniką.

ZOBACZ: Kardynał Stanisław Ryłko pomoże w organizacji pogrzebu i konklawe. Został wylosowany

Ekskomunika, czyli wykluczenie z życia sakramentalnego Kościoła, jest jedną z najcięższych kar kanonicznych. W przypadku konklawe grozi ona nie tylko kardynałom, ale również osobom postronnym, takim jak technicy czy personel medyczny, którzy mają dostęp do miejsc związanych z wyborami. Wszyscy muszą złożyć przysięgę milczenia.

Zmiany wprowadzone przez Benedykta XVI

Benedykt XVI, dostrzegając potrzebę dostosowania procedur konklawe do współczesnych realiów, wprowadził istotne zmiany w obowiązujących zasadach. W 2007 r., poprzez dokument „motu proprio”, przywrócił wymóg większości dwóch trzecich głosów dla ważnego wyboru papieża, niezależnie od liczby przeprowadzonych głosowań. Wcześniej, po 33 nieudanych głosowaniach, możliwy był wybór zwykłą większością głosów.

Jak Watykan strzeże tajemnice konklawe?

Ponadto, w 2013 r. Benedykt XVI umożliwił wcześniejsze zorganizowanie konklawe, przed upływem 15 dni od rozpoczęcia wakatu na Stolicy Apostolskiej, pod warunkiem obecności wszystkich kardynałów-elektorów w Rzymie. Zgodnie z nowymi przepisami, wydarzenie musi rozpocząć się nie później niż 20 dni od rozpoczęcia wakatu, choćby o ile nie wszyscy elektorzy przybyli do Rzymu.

Watykan zabezpiecza konklawe przed przeciekami

Aby zapobiec wyciekom informacji, Watykan stosuje zaawansowane środki bezpieczeństwa. Kaplica Sykstyńska oraz Dom Świętej Marty, gdzie mieszkają kardynałowie podczas konklawe, są dokładnie sprawdzane pod kątem obecności urządzeń podsłuchowych i rejestrujących obraz.

ZOBACZ: Śmierć papieża Franciszka. Media wskazują datę konklawe

Kardynałowie mają zakaz używania telefonów komórkowych, internetu, telewizji i radia. Mogą poruszać się jedynie w wyznaczonych strefach, a wszelkie kontakty z osobami spoza konklawe są surowo zabronione.

red. / polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału