

Co wydarzyło się w Buenos Aires?
Msza w intencji wiecznego odpoczynku dla pierwszego w historii papieża Argentyńczyka przyciągnęła do bazyliki ponad tysiąc osób. Była wśród nich wiceprezydentka kraju Victoria Villaruel, przedstawiciele lokalnych władz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Perez Esquivel. Prowadzący nabożeństwo arcybiskup Jorge Garcia Cuerva, metropolita Buenos Aires, określił odejście papieża jako „śmierć ojca nas wszystkich”. Franciszek „pokazał potrzebę reform i przejrzystości Kościoła”, za co niektórzy go krytykowali – powiedział.
Co zadeklarowali prezydenci USA i Argentyny?
„Melania i ja przyjedziemy na pogrzeb papieża Franciszka do Rzymu. Czekamy z niecierpliwością, aby tam być” — napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. Z kolei argentyńskie media podały, iż prezydent Argentyny Javier Milei, który przed objęciem urzędu w niewybrednych słowach krytykował papieża Franciszka, odwołał większość spotkań planowanych na najbliższe dni i wybiera się do Rzymu na pogrzeb swojego rodaka.
Co ustanowiono w Meksyku?
Konferencja Episkopatu Meksyku wezwała wiernych do modlitwy za duszę zmarłego papieża i zarządziła jednoczesne bicie w dzwony we wszystkich parafiach, świątyniach i diecezjach w całym kraju – przekazał „Sol de Mexico”. Biskupi podziękowali za życie i pontyfikat Franciszka, oceniając, iż „pozostawił spuściznę żywej wiary, miłosiernego serca i niestrudzonego poświęcenia dla najbiedniejszych i najbardziej zapomnianych”. W Katedrze Metropolitalnej w Meksyku dzwony zabrzmiały 100 razy nad ranem czasu miejscowego, ogłaszając śmierć papieża.
Co wydarzy się we wtorek?
We wtorek oczekuje się w Watykanie decyzji w sprawie wystawienia trumny z ciałem papieża Franciszka w bazylice Św. Piotra oraz daty pogrzebu. Ma on się odbyć w weekend, a konklawe według nieoficjalnych doniesień między 5 a 10 maja. Daty zostaną ogłoszone po pierwszej z narad kardynałów, zwanych kongregacjami.
Zobacz także: