Dzień Życia Konsekrowanego w szczecińskiej Katedrze zgromadził osoby konsekrowane z całej archidiecezji. Pod przewodnictwem ks. abp. Wiesława Śmigla uczestnicy wspólnie modlili się i rozważali swoją misję w świecie pełnym wyzwań. Hierarcha podkreślił, iż życie zakonne jest znakiem sprzeciwu wobec laicyzacji i kulturze tymczasowości. Uroczystość zakończył symboliczny gest wręczenia róż – znak wdzięczności i uznania.
Piotr M. Pietrus, źródło: ks. Krzysztof Łuszczek | Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska | 01 luty 2025 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
1 lutego 2025 roku w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba odbyły się uroczyste obchody Święta Ofiarowania Pańskiego połączone z Świętowaniem Świataowego Dnia Życia Konsekrowanego. Mszy świętej przewodniczył Ks. Abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, który w swojej homilii podkreślił rolę życia konsekrowanego jako znaku sprzeciwu wobec współczesnych tendencji antyewangelicznych.
Życie konsekrowane jako znak sprzeciwu i nadziei
Podczas homilii ks. abp Wiesław Śmigiel zwrócił uwagę na konieczność konfrontacji z wyzwaniami współczesnej kultury. „Posługując w określonej kulturze, trzeba przyjąć wyzwania, które z niej wynikają, aby zaakceptować to, co pozytywne, a jednocześnie być w stanie się z nią zmierzyć, aby nie poddać się tak wielu tendencjom antyewangelicznym” – powiedział hierarcha.
Podkreślił również, iż osoby konsekrowane są „zaczynem przemieniającym ten świat od wewnątrz”, wskazując na możliwość głębokiej wiary choćby w świecie dotkniętym laicyzacją. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, mówił o „kulturze tymczasowości”, w której wszystko jest niepewne. „Osoby konsekrowane są w tym zmiennym świecie pielgrzymami nadziei i dowodem trwałości decyzji, zdecydowanego 'tak’ dla Boga i miłości do Kościoła” – dodał.
Wdzięczność i gest miłości
Na zakończenie Eucharystii osoby konsekrowane wyraziły swoją wdzięczność za wspólną modlitwę i duchowe wsparcie. W geście życzliwości Ks. Arcybiskup, wraz z Fundacją Małych Stópek ks. Tomasza Kancelarczyka, wręczył obecnym w katedrze siostrom i braciom zakonnym symboliczne róże jako wyraz uznania dla ich świadectwa wiary i oddania Bogu.
Święto życia konsekrowanego – przypomnienie o istocie powołania
Dzień Życia Konsekrowanego to nie tylko okazja do wspólnej modlitwy, ale także moment refleksji nad znaczeniem świętego powołania w Kościele. Osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu, są żywym świadectwem tego, iż można żyć dla wyższych wartości, przekraczając współczesne trendy konsumpcjonizmu i indywidualizmu.
Obchody w szczecińskiej katedrze były pięknym przykładem tego, jak wspólnota Kościoła może wspierać i doceniać tych, którzy na co dzień są cichymi bohaterami wiary, oddanymi Bogu i bliźniemu. Niech ich misja trwa i przez cały czas stanowi światło w ciemnościach świata.
Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!#DzieńŻyciaKonsekrowanego #Szczecin #KościółKatolicki #ŻycieZakonne #Wiara #Modlitwa #ArchidiecezjaSzczecińskoKamieńska #AbpWiesławŚmigiel #BazylikaŚwJakuba #ŚwiętoOfiarowaniaPańskiego #Ewangelia #Powołanie #OsobyKonsekrowane #FundacjaMałychStópek