17 grudnia przypada 54. rocznica tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 w Szczecinie, podczas których doszło do masowych protestów robotniczych. W wyniku starć życie straciło 16 osób. Mieszkańcy miasta, rodziny ofiar oraz świadkowie tamtych dni co roku gromadzą się na modlitwie i Marszu Pamięci, by uczcić bohaterów, którzy zapisali się na kartach historii walki o wolność i demokrację.
źródło: ks. Krzysztof Łuszczek | Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska | 17 grudnia 2024 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Co roku świadkowie wydarzeń, rodziny ofiar i mieszkańcy Szczecina gromadzą się na wspólnej modlitwie i wspominają tragiczne wydarzenia sprzed ponad 50 lat. Mszy świętej w parafii św. Stanisława Kostki przewodniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński.
17 grudnia br. przypada 54. rocznica wydarzeń Grudnia ’70, podczas których doszło do masowych protestów robotniczych w Szczecinie. Na ulicach miasta zginęło wówczas 14 osób, a dwie kolejne zmarły w szpitalu w wyniku odniesionych ran.
W czasie homilii arcybiskup powiedział m.in.:
*„Tej historii przypominać nie trzeba, ale przypomnę ją z prostego powodu. O niej trzeba mówić nieustannie, bo może przyjść taki czas, iż zabraknie tych, którzy pamiętają, mało tego, chcą przekazywać tę historię dalej. Dlatego trzeba o tym mówić, nieustannie powtarzać, aż ta historia wyryje się w naszym sercu, bo to część naszej tożsamości. Wspominamy dziś wydarzenia 17 grudnia 1970 roku. Niestety to historia zbrodni, której synowie naszej Ojczyzny dokonali na swoich rodakach. Jest to historia straszna, przejmująca. Możemy dzisiaj zastanawiać się, jakie były motywy działania oprawców. Niektórzy powiedzą, iż żołnierze, milicjanci, funkcjonariusze służby bezpieczeństwa tylko wykonywali rozkazy, ale przecież mieli własne sumienia i niektórym te sumienia podpowiadały, co mają czynić.
Znaleźli się też bohaterowie, którzy nie wykonywali tych strasznych rozkazów. Poza tym rozkaz wydawali konkretni ludzie, zaślepieni komunizmem, przywiązani do władzy. Winy tych, którzy strzelali, nie można relatywizować czy pomniejszać, jednak ktoś te rozkazy wydawał. Nie po to się spotykamy, żeby rozliczać. Przede wszystkim chcemy wspominać ludzi odważnych, przez nas dziś postrzeganych jako bohaterów, którzy pisali historię walki o wolność i demokrację.”
Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia spotkali się przed bramą Stoczni Szczecińskiej. Po przemówieniach przedstawiciela organizatorów i prezydenta Szczecina w intencji poległych odmówiono modlitwę Anioł Pański, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel. Uroczystości zakończyły się Marszem Pamięci Grudnia ’70.
ks. Krzysztof Łuszczek
rzecznik
Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska
#Grudzień70 #Szczecin #Pamięć #RocznicaGrudnia70 #MarszPamięci #Modlitwa #HistoriaPolski #Bohaterowie #Tożsamość #WolnośćIDemokracja