Ksiądz chodził po kościele... z parasolką. Jest na to jednak logiczne wyjaśnienie

18 godzin temu
26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w Kościele katolickim obchodzone jest święto św. Szczepana. W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju (woj. lubelskie) ksiądz zaskoczył wiernych tym, iż pojawił się w świątyni z parasolką. Miał ku temu bardzo konkretny powód.


Ksiądz z parasolką w kościele w Goraju. Miał ku temu konkretny powód


Na nagraniu udostępnionym na Facebooku przez parafię widzimy księdza, który chodzi pomiędzy parafianami z kropidłem i parasolem. Wierni w tym czasie obrzucają go ziarnem i śpiewają kolędy.

Filmik spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez internautów. "Masz tam księże Leszku świetnych parafian" – napisał jeden z komentatorów, zwracając się do proboszcza Leszka Boryło. "Jaki proboszcz, tacy parafianie" – dodał ktoś inny. "W naszym kościele zawsze wesoło z naszym proboszczem" – czytamy w kolejnym komentarzu.

Jakie święto obchodzi się 26 grudnia w Kościele katolickim?


26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, obchodzone jest także święto św. Szczepana. W tradycji ludowej w Polsce oraz w innych krajach słowiańskich ten dzień związany jest ze święceniem ziarna.

Ta tradycja ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach i praktykach rolniczych, które miały na celu zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku. Święcenie ziarna 26 grudnia jest przez cały czas w wielu miejscach aktem błogosławieństwa i życzeniem pomyślności dla przyszłych plonów.

Zwyczajem ludowym jest też obsypywanie zbożem księdza, co ma wyrażać sympatię ludzi wobec niego. Duchowny z parafii św. Bartłomieja Apostoła postanowił więc zaopatrzyć się w ochronny sprzęt w postaci parasola.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


W Polsce tradycja ta jest przez cały czas popularna na wsi. W tym dniu święci się ziarno, które ma być użyte do siewu wiosennego, aby zapewnić obfite plony. Ziarno poświęcone w kościele jest traktowane jako symbol błogosławieństwa Bożego.

Zwyczaj ten łączy w sobie aspekty religijne, jak i ludowe przekonania o wpływie błogosławieństw na przyszłe plony. Choć dziś ta tradycja nie jest już tak powszechna, w niektórych rejonach Polski wciąż można spotkać ją w formie symbolicznego święcenia ziarna.

To także dzień upamiętniający pierwszego męczennika chrześcijańskiego, św. Szczepana, który zginął za wiarę. Był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów, aby zajmować się pomocą materialną w Kościele, szczególnie w zakresie opieki nad ubogimi i chorymi. Szczepan stał się świadkiem wiary w Jezusa Chrystusa, a jego męczeńska śmierć, związana z ukamienowaniem, miała miejsce około 36 roku.

Idź do oryginalnego materiału