Miłość
Jan Bosko często przywoływał włoskie słowo amorevolezza. Polskie słowo nie oddaje w pełni treści tego słowa, przetłumaczyć można je jako: „miłość” lub „dobroć”.
Chodzi o postawę wychowawcy, który jest zatroskany o swojego wychowanka, pragnie jego dobra, życia z Bogiem. Ks. Bosko niejednokrotnie zaznaczał, iż w wychowaniu chodzi o to, „żeby chłopcy nie byli tylko kochani, ale żeby oni sami odczuwali, iż są kochani”. Jan Paweł II ujął w liście, czym jest miłość wychowawcza w pedagogii ks. Bosko: „Chodzi tu o codzienną postawę, która nie jest ani zwykłą miłością ludzką, ani też samą miłością nadprzyrodzoną. Jest to rzeczywistość złożona, która zakłada dyspozycyjność, zdrowe zasady i odpowiedni sposób postępowania”.
Wychowanie nie polega na uleganiu i spełnianiu każdego życzenia dziecka, ale na kierowaniu ku dojrzałości społeczno-religijnej. Tak rozumiana miłość pojawiała się w rozmowach z podopiecznymi, takie jej rozumienie jest w stanie uzyskać wszystko i wszystkich. W pedagogice ks. Bosko można zauważyć, iż wychowanie jest sprawą serca, któremu kierunek nadaje rozum oraz wrażliwość.
Miłość w praktyce pedagogicznej jest zaufaniem do wychowanka, szczerością i poszukiwaniem prawdy.
Wcześniejsze materiały dostępne na oraz w zakładce na stronie:
System prewencyjny – w działalności wychowawczej św. Jana Bosko
System prewencyjny – pole działalnościSystem prewencyjny – myśl pedagogiczna
System prewencyjny – wychowanek i wychowawcaSystem prewencyjny – rozum, religia, miłość
System prewencyjny – rozumSystem prewencyjny – religia
Za: A. Łuczyński. System prewencyjny w działalności wychowawczej św. Jana Bosko