30 maja 2026 roku odbyło się sympozjum z okazji 400-lecia istnienia Szkoły i Zgromadzenia Sióstr Prezentek. Spotkanie to oficjalnie zainaugurowało rok jubileuszowy, którego główne obchody przeżywać będziemy w 2027 roku.
Wśród prelegentów znaleźli się profesorowie krakowskich uczelni, nauczyciele naszych szkół oraz siostry prezentki. W swoich wystąpieniach ukazali oni historyczne tło działalności Matki Zofii, wyjątkowość jej pedagogii i jej nieustanną aktualność, a także dzieje Zgromadzenia oraz sylwetki sióstr, które przez lata wiernie rozwijały dzieło zapoczątkowane przez Zofię Czeską.
Zwieńczeniem sympozjum była Msza Święta celebrowana przez ks. bpa Ignacego Deca w kościele św. Barbary — miejscu szczególnie bliskim Matce Zofii, która wraz ze swymi wychowankami uczestniczyła tam w nabożeństwach. Dla nas wszystkich była to wyjątkowa chwila i przestrzeń, w której mogliśmy odczuć jej duchową obecność.
Bogactwo poruszanych treści z pewnością pozostanie z nami jeszcze na długo. Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz gościom za obecność i wspólne przeżywanie tego ważnego wydarzenia, wpisującego się w jubileusz 400-lecia dzieła bł. Matki Zofii Czeskiej.
BOGU I MATCE JEGO CHWAŁA!












![Katastrofa ekologiczna w Międzyrzecu Podlaskim? Z rzeki Krzna wyłowiono pół tony śniętych ryb [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/xga-4x3-katastrofa-ekologiczna-w-miedzyrzecu-podlaskim-z-rzeki-krzna-wylowiono-pol-tony-snietych-ryb-zdjec-1782383054.jpg)

