Święto Służby Więziennej w Białymstoku

orthodox.pl 4 dni temu

W dniu 17 lipca br. w Białymstoku odbyły się Okręgowe Obchody Święta Służby Więziennej. Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji arcybiskupa Jakuba, w katedrze pw. św. Mikołaja sprawowano uroczyste nabożeństwo w intencji funkcjonariuszy, kapelanów oraz pracowników Służby Więziennej.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie, ppłk Piotr Rutkiewicz, Dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku, ppłk Małgorzata Błażewicz, dyrektorzy poszczególnych jednostek penitencjarnych, funkcjonariusze, a także przedstawiciele innych służb mundurowych, kapelani i zaproszeni goście.

Nabożeństwu przewodniczył ks. dr Andrzej Lewczak, Naczelny Kapelan Prawosławny Służby Więziennej, który wygłosił okolicznościowe słowo. Nawiązał w nim do słów Ewangelii: „Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25,36), podkreślając, iż obecność Chrystusa objawia się szczególnie tam, gdzie panują samotność, cierpienie i odrzucenie. Ksiądz Lewczak zaznaczył, iż system penitencjarny powinien widzieć w każdym więźniu człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga, który – mimo błędów – jest zdolny do nawrócenia i duchowej przemiany – celem resocjalizacji nie jest statystyka, ale głęboka przemiana serca – powiedział duchowny.

W trakcie uroczystości przywołano również inspirujące praktyki duszpasterstwa więziennego. W szczególny sposób wyróżniono ks. prot. Adama Krysztopowicza, twórcę programu „Ikony zza krat”, w ramach którego osadzeni, ucząc się sztuki pisania ikon, nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale przede wszystkim wchodzą na drogę duchowego rozwoju, ks. mitrata Pawła Kuczyńskiego z Aresztu Śledczego w Hajnówce oraz ks. Łukasza Lewczuka z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, prowadzących inicjatywy łączące duchowość z edukacją i pracą resocjalizacyjną.

Naczelny kapelan zwrócił uwagę, iż więzienie – mimo swojej natury izolacyjnej – może stać się przestrzenią duchowej wolności, szkołą ciszy, modlitwy i pokory. Przywołał słowa św. Jana Chryzostoma: „Nie lękam się więzienia, bo choćby w ciemności zstępuje do mnie Światłość Niewidzialna”.

Na zakończenie uroczystości poświęcono ikonę św. Mikołaja, napisaną przez jednego z osadzonych. Wyrażono wdzięczność funkcjonariuszom, wychowawcom i kapelanom za ich codzienną, często cichą i niedostrzeganą, ale niezwykle istotną służbę. – To dzięki Wam tworzy się przestrzeń, w której może dokonać się cud przemiany i powrotu – podkreślono.

Tegoroczne obchody były nie tylko świętem instytucjonalnym, ale także głęboką refleksją nad rolą człowieka w procesie resocjalizacji i odrodzenia duchowego, gdyż jak mówił św. Bazyli Wielki: „Człowiek nie staje się zły z natury, ale z wyboru. A skoro wyborem zszedł na manowce, wyborem może wrócić na drogę życia”.

ks. Adam Krysztopowicz

zdjęcia: sw.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału