Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy trzeba iść do kościoła na mszę?

4 dni temu
3 maja obchodzimy święto kościelne - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji właśnie w tym dniu na Jasną Górę przybywa wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Czy wszyscy katolicy muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej? Wyjaśniamy, czy trzeba iść do kościoła.
3 maja oprócz rocznicy uchwalenia konstytucji z 1791 roku przypada także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody uroczystości odbędą się o godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda. "Maryja przez wiele wieków towarzyszy Polakom jako królowa, jako opiekunka, jako ta, która prowadzi nasz naród do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Dlatego trzeba to święto przeżywać, Jej zawierzać wszystkie nasze sprawy, sprawy naszej Ojczyzny, naszych rodzin, nas samych" - mówi przewodniczący Episkopatu.


REKLAMA


Zobacz wideo Czas decyzji. Kanada i Watykan [CTB odc. 55]


Kult maryjny w Polsce
Rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak dodaje, iż Polacy szczególnie są związani z Maryją i duchową stolicą Polski - Jasną Górą: "Tam od sześciuset lat jest nasza królowa, która dba o nasz naród, która pozwoliła nam na przetrwanie tak trudnego czasu jak 123 lat zaborów, bo nie mając możliwości stworzenia struktur państwowych wiedzieliśmy, iż mamy serce, które bije na Jasnej Górze" - stwierdza ksiądz Gęsiak.
Częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski podkreśla, iż Maryja wpisuje się w drogę polskiego narodu: "Ta maryjność, oddanie się Matce Bożej, jakby było nasza siłą, ratowało nas w bardzo wielu dramatycznych, krańcowych sytuacjach dla naszego narodu, na Jasnej Górze wciąż doświadczam tego jak wielu ludzi tam pielgrzymuje (…) wierzą, iż to wstawiennictwo matki najświętszej jest bardzo potrzebne" - wskazuje.


Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - czy trzeba iść do kościoła na mszę?
Z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie tylko na Jasnej Górze odprawiana jest specjalna msza. W wielu innych miejscach kultu na terenie kraju także odprawiane są specjalne msze, realizowane są też procesje.
Przypomnijmy, iż w przypadku świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli takie dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych zawarta jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Dodatkowo wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej w każdą niedzielę.


Jak się okazuje, 3 maja, czyli Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie należy do świąt nakazanych. A zatem tego dnia nie trzeba iść do kościoła czy powstrzymywać się od prac niekoniecznych.
Święta nakazane w 2025 roku przypadają w dni: 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki), 6 stycznia (Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego), 20 kwietnia (Wielkanoc), 1 czerwca (Wniebowstąpienie Pańskie), 8 czerwca (Niedziela Zesłania Ducha Świętego, Zielone Świątki), 19 czerwca (Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa), 15 sierpnia (Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych), 25 grudnia (Uroczystość Narodzenia Pańskiego).


Święto Królowej Polski - tradycja od 100 lat
Święto Królowej Polski obchodzone jest od 1923 roku. Po odzyskaniu niepodległości polscy biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta. Zaproponowali 3 maja, aby podkreślić łączność z uchwaloną 3 maja 1791 roku polską konstytucją.
Czytaj także: Czy za 3 maja należy się dodatkowy dzień wolny od pracy? WyjaśniamyŹródła: IAR, uswietejannyolsztyn.pl
Idź do oryginalnego materiału