W niedzielę, 26 stycznia odbył się koncert kolęd w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchowym w Częstochowie, w wykonaniu księży oraz seminarzystów.
Chór seminaryjny przygotowywał do koncertu oraz dyrygował ks. Marek Cisowski, wykładowca WMSD w Częstochowie, który również powiedział jak wyglądał dobór utworów:
– Chcemy w tym roku rozpocząć od krótkiego adwentowego śpiewu, ale w znakomitym przygotowaniu artystycznym pana profesora śp. Góreckiego, którego utwór tak pięknie zabrzmiał w trakcie otwarcia na nowo katedry Notre Dame, także chcemy nawiązać “Zdrowaś bądź Maryjo”. Wszystkie te kolędy ważniejsze Polskie, w bardzo dobrym opracowaniu takich kompozytorów jak Flashe, Henryk Mikołaj Górecki i innych, które są bardzo dobrze przygotowane dla chórów męskich.
Na koncercie obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski który wyraził radość, iż seminarzyści podtrzymują tradycję wspólnego kolędowania:
– Niewątpliwie jest to podkreślenie, iż Święta Bożego Narodzenia, one w nas trwają, dlatego iż liturgicznie wiemy, iż to już jest trzecia niedziela zwykła w tym roku i akurat jest dzisiaj niedziela Słowa Bożego, ale to tym bardziej Słowo przemówiło sobą, kiedy stało się ciałem. Jak najbardziej dzisiejszy dzień jest takim uczczeniem tajemnicy wcielenia a równocześnie opowiedzenia się po stronie Chrystusa a kto ma to uczynić jeżeli nie kapłani oraz kandydaci do kapłaństwa oraz wszyscy, którzy tutaj przybywają, nie tylko po to, żeby wysłuchać koncertu, ale po to, żeby go przeżyć.
Jeden z solowych utworów wykonał Dominik Pilecki, seminarzysta IV roku WMSD w Częstochowie:
– Ja będę śpiewał najpierw w trzygłosie z całym chórem kilka kolęd, które przygotowywaliśmy dosyć długo więc mam nadzieję, iż się udadzą. Sam, w ramach występu solowego wykonam kolędę “Mizerna cicha”, z taką wariacją własną, na którą razem z profesorem wpadliśmy, żeby ją trochę urozmaicić. Koncert jest wydarzeniem otwartym, ma który były publiczne zaproszenia poprzez różne media oraz nasze strony seminaryjne. Na koncert zwykle zapraszamy swoich bliskich oraz każdego, kto chciałby nas usłyszeć i zobaczyć.
Muzycznie urozmaicił to wydarzenie Eryk Wojarski, maturzysta Niższego Seminarium w Częstochowie, który na co dzień posługuje również jako organista:
– Występuję razem z kolegą, będę grał na instrumencie dętym, blaszanym o nazwie “eufonium”. W takiej formie jest to mój pierwszy występ, natomiast z tym instrumentem mam styczność od wielu lat, ponieważ wywodzę się z rodziny muzykalnej. Od ponad 8 lat jestem członkiem orkiestry dętej w mojej miejscowości a od 3 lat jestem organistą w Niższym Seminarium, co udało się z pomocą ks. Marka, gdyby nie on to o grze organowej nie miałbym żadnego pojęcia pomimo tego, iż tak jak mówiłem, mam styczność z muzyką od bardzo wielu lat.
Słowo „kolęda” pochodzi najprawdopodobniej z łaciny. Termin „calende” oznacza, w dosłownym tłumaczeniu, „pierwszy dzień miesiąca”. W tradycji Polskiej, kolędy śpiewa się do 2 lutego.
Relacja: MK
Zdjęcia: NB