Drodzy Widzowie!
Jedziemy na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony. Będziemy relacjonować na żywo wszystkie wydarzenia: zarówno te oficjalne, jak i wszystkie z udziałem polskiej młodzieży. Będziemy mieli studio w „Polskiej Lizbonie” – specjalnej strefie dla Polskiej Młodzieży oraz w Parku Edwarda VII (lokalizacji głównych wydarzeń) i na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem w Parku Tejo malowniczo położonym u ujścia rzeki Tag.
Serdecznie zapraszamy na spotkania z nami w mediach społecznościowych i na antenie naszej telewizji EWTN.
Światowe Dni Młodzieży od 37 lat kształtują kolejne pokolenia młodych
„W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy” – słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1985 r. do uczestników Światowych Dni Młodzieży wciąż są aktualne. W tym roku zapoczątkowane przez świętego papieża spotkania realizowane są po raz trzydziesty siódmy.
Wielu z nas pamięta Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., na które zjechały rzesze młodych, radosnych ludzi z całego świata. Część z nas – także spotkanie w 1991 r. w Częstochowie. Często słyszę, iż miały one ogromny wpływ na późniejsze wybory biorących w nich udział osób. Słowa papieży i program, jaki zaproponowali organizatorzy, kształtował sposób myślenia i działania często na całą dorosłość.
Plan transmisji w EWTN Polska
(GMT + 01:00)
[Plan może ulec zmianie]
- 31 lipca
12:30 – 23:30 - 01 lipca
16:30 – 23:30 - 02 lipca
15:30 – 23:30 - 03 lipca
15:00 – 23:30 - 04 lipca
16:00 – 00:00 - 05 lipca
9:00 – 12:30
20:00 – 00:00 - 06 lipca
9:30 – 11:00
17:00 – 22:00
4 miliony młodych
Światowe Dni Młodzieży są fenomenem religijnym i społecznym. Na wspólną modlitwę, rozmowy, zwiedzanie, a przede wszystkim na spotkanie z papieżem ściąga młodzież z całego globu. Towarzyszą im duszpasterze, siostry zakonne, biskupi.
„Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela” – podkreślają twórcy polskiej strony Światowych Dni Młodzieży.
Ponad 4 miliony młodych – tyle przybyło na największe dotychczas spotkanie w Manili na Filipinach w 1995 r. W Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 r. było ich ponad 3 miliony. Z europejskich spotkań najliczniejszym było to w Rzymie w 2000 r. Wtedy wraz ze św. Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy osób.
„To okazja do zawiązywania nowych znajomości, poznania kultury kraju, umocnienia wiary” – powtarzają uczestnicy z różnych państw i w różnym wieku.
ŚDM i Matka Angelica
„Światowy Dzień Młodzieży był (tym) punktem zwrotnym dla sieci i dla Matki” – uważa Chris Harrington, producent programu znanego u nas pod tytułem: „Matka Angelica”. W 1993 r., podczas drogi krzyżowej na Światowych Dniach Młodzieży w Denver, rolę Chrystusa odegrała kobieta. Matka Angelica bez trudu odczytała próbę agitacji genderowej i na rzecz wyświęcania kobiet. W tym czasie tylko ona miała odwagę, by publicznie wystąpić i nazwać rzeczy po imieniu.
„To bluźnierstwo odważyć się przedstawiać Jezusa jako kobietę – mówiła. – Wiecie, jako katolicy siedzieliśmy cicho przez te wszystkie lata. Po Soborze Watykańskim – te piękne dokumenty inspirowane Duchem Świętym. . . przez te wszystkie lata były one fałszywie przedstawiane, niewłaściwie ukazywane i błędnie interpretowane, a wszelkie wymówki, takie jak ta pantomima, tłumaczono dokumentami watykańskimi… Mam dość zaganiania mnie do kąta. Mam dość waszego inkluzywnego języka, który nie chce przyznać, iż Syn Boży jest mężczyzną! Mam dość waszych sztuczek. Mam dość waszych oszustw. Mam dość tego, iż robicie szczelinę i zanim ktokolwiek się zorientuje, iż jest dziura, wszyscy wpadamy do środka”.
Światowe Dni Młodzieży w Denver, podczas których Matka Angelica stanęła jasno po stronie Jana Pawła II i Prawdy pomogły jej jeszcze jaśniej nakreślić misję telewizji EWTN. (Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie Państwo w książce Raymonda Arroyo: „Matka Angelica. Kobieta z charakterem i sieć pełna cudów”).
Polacy w Lizbonie
Na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zarejestrowało się ponad 25 tysięcy osób z Polski, co oznacza, iż nasza społeczność będzie czwartą lub piątą pod względem liczebności. Program w EWTN Polska, dotyczący tegorocznych Światowych Dni Młodzieży będziemy koncentrować głównie na tzw. „Polskiej Lizbonie” czyli wydarzeniach dedykowanych dla Polaków.
Dorota Niedźwiecka