Obchodzone 15 stycznia wspomnienie św. Pawła z Teb, patrona Zakonu Paulinów, ma dla zakonników wymiar wewnętrzny. Natomiast w pierwszą niedzielę po tej dacie, w tym roku 19 stycznia, w paulińskich klasztorach obchodzona jest tzw. uroczystość zewnętrzna, odpustowa z udziałem wiernych. W szczególny sposób przeżywano ten dzień na Jasnej Górze, gdzie Mszy św. przewodniczył konfrater Zakonu Paulinów, metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Zgromadzonych w jasnogórskiej Bazylice przedstawicieli duchowieństwa, osoby życia konsekrowanego, a przede wszystkim licznych wiernych powitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, przypominając jednocześnie sylwetkę św. Pawła I Pustelnika:
– Święty Paweł urodził się około roku 228, umarł w roku 341. Jako szesnastolatek udał się na pustynię egipską, aby ratować się w czasie prześladowań, które wybuchły za panowania cesarza Deciusza. Ratował nie tylko i nie przede wszystkim swoje życie, ale wiarę, która była mu droższa ponad wszystko. Kiedy prześladowania ustały pozostał w tym miejscu, ponieważ doświadczył obecności Boga i świadomy był tego, iż ten wybór jest mu podarowany na całe życie jako droga rzeczywistego uświęcenia. Można powiedzieć, odbył na pustynie pielgrzymkę nadziei, a do tego właśnie wzywa nas w tym Roku Jubileuszowym papież Franciszek, abyśmy byli pielgrzymami nadziei, mając ją najpierw sami w sobie i niosąc ją także tym, którzy dzisiaj tej nadziei są pozbawieni, a przecież bez niej człowiek nie może się w prawidłowy sposób realizować, będąc szczęśliwym, będąc blisko tego, który jest dawcą wszelkiego szczęścia i dobra.
W wygłoszonej homilii abp Wacław Depo przypomniał, iż powołanie św. Pawła na pustynię, według autora jego biografii św. Hieronima, sprawiło, iż obok św. Antoniego Pustelnika był twórcą życia eremickiego:
– Święty Hieronim ośmieli się go nazwać “księciem życia monastycznego”. Jak już wspomniał ojciec Przeor, jego życie rozpięte było pomiędzy rokiem urodzenia 228 w Tebach w Egipcie, a strefą dolnej Tebaidy, gdzie umiera w roku 341, co było niezwykłym darem Bożej opatrzności, skoro dane mu było przeżyć aż 113 lat. Uciekając przed prześladowaniami, które spotykały chrześcijan za cesarza Deciusza około 251 roku, św. Paweł przemienia ten stan konieczności ucieczki w dobrowolny wybór, ale dla Boga i przez Boga. To wezwanie na pustynię dokonało się przez słowa Pisma Świętego z I Księgi Królewskiej, które uprzedzająco wypełnił prorok Eljasz, a były one rozkazem Boga. Słyszymy bowiem słowa, “Odejdź stąd i udaj się na wschód, aby ukryć się przy potoku. Wodę będziesz pił z potoku, a krukom kazałem, żeby cię tam żywiły chlebem”.
Abp Wacław zaznaczył również, iż prawdziwa moc i mądrość idą od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który sobą pokonuje nienawiść miłością miłosierną, a zło przebaczeniem. Podziękował także Ojcom Paulinom za ich stałą posługę:
– Pragnę podziękować dzisiaj w tej wspólnocie eucharystycznej ojcom Paulinom, iż jesteście tutaj świadkami tego przepięknego posłania Kościoła poprzez ołtarz ojczyzny i konfesjonał narodu. Dziękuję za waszą służbę, już nie tylko na progu, czy po przekroczeniu progu Roku Świętego, ale za waszą wierność poprzez codzienność. Chrystus pokonał zło przebaczeniem, nienawiść miłością miłosierną, a śmierć zmartwychwstaniem. I to zadanie możemy wykonać jedynie z Chrystusem, bo to sam Bóg miłosierdzia, dając swojego Syna, wybrał tę drogę.
Metropolita częstochowski podkreślił w homilii, iż w Roku Jubileuszowym 2025 trwająca w naszej archidiecezji peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej jest dla nas olbrzymim darem łaski Bożej.
Na zakończenie Mszy św., abp Wacław Depo przypomniał, iż w Roku Jubileuszowym Jasna Góra jest miejscem szczególnym, gdzie na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej możemy uzyskać odpust zupełny:
– W tym Roku Świętym są tu związane miejsca z odpustem Roku Świętego pod zwykłymi warunkami, które zasadniczo już tutaj spełniliśmy poprzez modlitwę, poprzez przyjęcie w sakramencie Eucharystii w Komunii Świętej Chrystusa, a teraz pomodlimy się za chwilę w intencjach Ojca Świętego i jego spraw, które nosi w Kościele i w świecie. I wtedy możemy ten odpust ofiarować intencjonalnie dla siebie samych na darowanie naszych win, które poprzez grzechy popełniamy, co prawda odpuszczone w sakramencie pokuty, ale zawsze ten cień grzechu i cień zła gdzieś w nas i obok nas jest. Dlatego, żeby oczyścić się, korzystajmy z tego Roku Świętego, albo w intencji kogoś zmarłego, czy to z naszych rodzin bezpośrednio, czy w intencji kogoś zmarłego z naszych przyjaciół, czy osób, które były z nami związane.
Uroczystości związane ze wspomnieniem św. Pawła I Pustelnika zakończyły się w Bazylice jasnogórskiej, gdzie o godz. 17.00 sprawowane było specjalne „Pawłowe” nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.
źródło fot.: BPJG