9 Października.
Św. Ludwik Bertrand.
— Grób znajduje się w kościele Św. Stefana w Valencji (Hiszpania).
Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.
Patronem Ameryki jest także Św. Ludwik Bertrand, dominikanin. Urodził się 1526 r. w Walencji, w Hiszpanii, i od młodości miał szczególniejsze nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Płakał gdy nie pozwolono mu iść do kościoła, a gdy otrzymał pozwolenie łzy mu natychmiast osychały, a twarz jaśniała radością. Modlił się długo w noc, aż go sen zmorzył. Dla umartwienia sypiał na ławie lub podłodze. Oczy i uszy trzymał na wodzy; nie patrzył na rzeczy nieprzyzwoite, nie słuchał głupich mów i słów obraźliwych. – Z natury krewki i prędki, umiał się hamować, iż nigdy gniewem nie wybuchnął lub niecierpliwością. Czuł wcześnie powołanie do Zakonu Dominikańskiego, ale długo musiał czekać, zanim mu ojciec pozwolił ubrać habit zakonny. Kiedy nareszcie znalazł się w klasztorze dziękował Panu Bogu, iż go wywiódł, niby Izraela z Egiptu tego świata, Sidło się potargało, a myśmy wybawieni (Ps. 124/123/). Gorliwie przestrzegał Reguły zakonnej, rozkazy przełożonych uważał jako rozkaz z Nieba, wpatrywał się często w Krzyż, rozmyślał Mękę Pańską i nawiedzał Chrystusa Pana w Sakramencie Ołtarza kilka razy dziennie. Wyświęcony na kapłana mianowanym został mistrzem nowicjuszów, po czym w r. 1562 wysłano go na misje do Ameryki. Hiszpanie zajęli tam obszerne kraje zamieszkałe przez dzikich Indian, których uciskali i tępili bez miłosierdzia. Mówił Św. Ludwik, iż wpierw trzeba dzikim opowiadać Ewangelię, a wtedy znajdzie do nich przystęp oświata. Przebiegał więc pieszo ich osady opowiadał im Ewangelię i udzielał Chrztu Świętego. Z wolna łagodniały serca dzikich, i posłusznymi były głosowi ,,dobrego ojca”, który w zupełności poświęcił się dla nich. Urzędnicy Hiszpańscy chciwością i zdzierstwem niszczyli pracę misyjną Ludwika. Indianie mówili: – Jakąż jest Religia Chrześcijańska, skoro pozwala urzędnikom gnębić nas, okradać i zabijać? Zarzuty były słuszne, więc nie szczędził Ludwik surowych upomnień urzędnikom. Ci oskarżyli go przed władzą, iż nie jest pożytecznym w Ameryce, wskutek czego kazano mu po 7 latach wrócić do Hiszpanii. Tutaj piastował urząd przełożonego i kaznodziei. – Kilka lat przed śmiercią ciężko chorował. Więcej Panie, więcej ześlij cierpień błagał. Zmarł 9 października 1570 r. Papież Klemens X. policzył go w poczet Świętych 1671 r.
Punkty do rozmyślania.
Adorację prywatną może każdy odprawić łatwo w domu lub przy pracy gdziekolwiek. Czyni się ją tak: – Myślą i duszą przenieś się do kościoła, gdzie Chrystus Pan utajony w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza. Powiedz mu, iż wierzysz, iż tam jest Obecny, przepraszasz go za krzywdy wyrządzone mu grzechami; dziękujesz za otrzymane Łaski, a prosisz o udzielenie nowych.
Modlitwa.
Św. Ludwiku Bertrandzie, oczerniany przez bezbożnych, ścigany przez zawistnych, nawiedzany od Boga rozmaitymi chorobami! Jakoś znosił wszelakie przykrości cierpliwie, wyproś nam u Boga odwagę do znoszenia krzyżów i dolegliwości z cierpliwością podobną do twojej, aby kiedyś cieszyć się wraz z tobą w Niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Poznaj także żywot Św. Ludwika Bertranda, Dominikanina napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.
Zachęcamy do:
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 9
- Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego – dzień 9
- uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów – dzień 9
© salveregina.pl 2024