Św. Heliodor, Biskup.

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 3 dni temu

Św. Heliodor, Biskup.

Heliodor urodził się około r. 330 w Strydonie w Dalmacyi. Przez chrześcijańskich rodziców starannie wychowany, ćwiczył się w rozmaitych umiejętnościach. Udał się potem na dwór cesarski do Rzymu, postanawiając poświęcić się stanowi rycerskiemu. Zaprzyjaźniwszy się tam ze św. Hieronimem, zmienił pod jego wpływem swój zamiar. Opuścił dwór cesarski, udał się na laguny koło Akwilei i tu prowadził życie samotne i umartwione, ucząc się równocześnie Teologii. Wyruszył potem ze św. Hieronimem na wschód, gdzie w różnych miastach słuchał wykładów znakomitych mistrzów Teologii. W Antyochii poznał się pierwszy na herezyi Apolinarego i potępił otwarcie jego naukę. Wróciwszy do Akwilei, otrzymał święcenia kapłańskie i pracował gorliwie przy kościele katedralnym. Jego gorliwość wielka, cnoty rozliczne i głęboka wiedza zwróciły nań uwagę przełożonych. Wybrany Biskupem w Altinura, wiódł dalej życie skromne i umartwione, a pracował gorliwie w winnicy Pańskiej, kazaniami i pismami zwalczał błędne nauki Apolinarego i Aryusza. W r. 381 brał udział w Synodzie akwilejskim. Gdy Hunnowie zburzyli Altinum, przeniósł stolicę biskupią do Torcello. Mając lat 60, wyjednał sobie u Papieża zwolnienie go od obawiązkow biskupich. Udał się znowu na laguny, gdzie samotne i świątobliwe prowadził życie. Zmarł dnia 3. lipca 384, a Bóg wsławił go licznymi cudami za życia i po śmierci.

Nauka: Św. Heliodor zaprzestał natychmiast słuchania nauk Apolinarego, skoro przekonał się, iż tenże wpaja w swych uczniów jad herezyi. Oby wszyscy wierni trzymali się tej zasady. Wiedz, iż utrata wiary jest największem nieszczęściem dla człowieka. Bez tej podpory w życiu do niczego nie dojdziesz i duszę zatracisz. Strzeż się więc fałszywych nauczycielów, unikaj złych i przewrotnych książek.

Modlitwa: Boże, któryś św. Biskupa, Heliodora, natchnął zapałem do walki ż heretykami, użycz nam za jego wstawiennictwem tej łaski, abyśmy prawdy objawione zawsze wysoko cenili i nie dali się uwieść do żadnego błędu. Amen.


SKARBIEC ŚWIĘTYCH PAŃSKICH. str. 368-369
Idź do oryginalnego materiału