Specjalista od spraw beznadziejnych

4 tygodni temu

Św. Juda Tadeusz jest patronem spraw beznadziejnych, ponieważ według tradycji wyleczył króla Abgara z nieuleczalnej choroby.

Jest jednym z mniej wspomnianych apostołów w Biblii, ale cieszy się ogromną popularnością wśród katolików.

Jego święto przypada 28 października i jest wspólnie obchodzone ze św. Szymonem.

Św. Juda jest przedstawiany z atrybutami męczeństwa oraz płomieniem, który symbolizuje zesłanie Ducha Świętego.

Ten artykuł przeczytasz w około 3-4 minuty.

Źródło: Francesca Pollio Fenton | CNA | 04 października 2024 | Photo credit: Francesca Pollio/CNA Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Uważa się, iż napisał List Judy, jedną z najkrótszych ksiąg Biblii, i został zamęczony w Bejrucie około 65 r. n.e. zwykle przedstawia się go z maczugą lub toporem, symbolizującymi sposób, w jaki zginął, a także z płomieniem nad głową, co odnosi się do Pięćdziesiątnicy.

Chociaż Juda nie jest zbyt często wspominany w Biblii i przypisano mu tylko jeden cytat w Ewangelii Jana (14:22), ten cichy apostoł jest dziś niezwykle popularny wśród katolików. Jego popularność prawdopodobnie wynika z jego patronatu nad przegranymi sprawami. Mówi się, iż doświadczenie, jakie Juda przeżył w mieście Edessa, jest powodem, dla którego jest on kojarzony z „niemożliwymi” sytuacjami.

Według starożytnego historyka Kościoła Euzebiusza, gdy Jezus jeszcze żył, władca Edessy Abgar V cierpiał na nieuleczalną i bolesną chorobę. Słyszał o cudach Jezusa i napisał do niego list z prośbą o wizytę. Jezus odpowiedział, iż wyśle jednego ze swoich uczniów.

Po wstąpieniu Jezusa do nieba Juda udał się na ewangelizację w pobliżu miasta Edessa i odwiedził Abgara. Juda położył ręce na chorym władcy, który został natychmiast uzdrowiony.

Wiele osób decyduje się nosić wizerunek świętego Judy na medaliku lub jako wisiorek na naszyjniku jako wyraz pocieszenia i wzywania go w potrzebie i uzdrowienia. Jego święto jest wspólne ze świętym Szymonem, o którym również mówi się, iż był kuzynem Jezusa i uważa się, iż wraz z Judą udał się do Persji, gdzie obaj ponieśli śmierć męczeńską.

28 października Kościół katolicki obchodzi święto św. Judy, znanego również jako Tadeusz, jednego z 12 apostołów Jezusa.

MODLITWA DO ŚW. JUDY TADEUSZA

Poniższa modlitwa może być odmawiana w święto św. Judy lub w dowolnym momencie, gdy potrzebne jest jego wstawiennictwo:

„Najświętszy Apostole, św. Judo, wierny sługo i przyjacielu Jezusa, Kościół czci Cię i wzywa powszechnie jako patrona trudnych przypadków, rzeczy, o których prawie się nie myśli. Módl się za mnie, jestem tak bezradny i samotny.

Wstawiaj się do Boga za mną, aby przyniósł widoczną i szybką pomoc tam, gdzie pomocy prawie nie ma. Przybądź mi z pomocą w wielkiej potrzebie, abym mógł otrzymać pociechę i pomoc z nieba we wszystkich moich potrzebach, uciskach i cierpieniach, a zwłaszcza (tutaj przedstaw swoją prośbę), i abym mógł chwalić Boga z Tobą i wszystkimi świętymi na wieki.

Obiecuję, o błogosławiony św. Judo, zawsze pamiętać o tej wielkiej łasce udzielonej mi przez Boga i zawsze czcić cię jako mojego szczególnego i potężnego patrona oraz z wdzięcznością zachęcać do nabożeństwa do Ciebie. Amen.”

Słowa kluczowe: Aktualności katolickie, Święty, Święty Juda, Święty Juda Tadeusz, Patron

Idź do oryginalnego materiału