
„Serce Maryi – sercem sercanki”- to temat kolejnego Sobotniego Spotkania Maryjnego na Jasnej Górze. Cykliczne wykłady i rozmowy o duchowości maryjnej w Kościele realizowane są w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II (obok Wieczernika). Podczas najbliższego spotkania – 12 kwietnia – mowa będzie o duchowości „serca ukrytego”.
Temat przybliży s. Teresa Nowacka ze Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (Sercanki bezhabitowe).
Jak przypomniał o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest współorganizatorem spotkań, założenie Zgromadzenia Sercanek bezhabitowych i jego rozwój przypada na okres zaborów Polski.
Zostało założone 140 lat temu przez bł. o. Honorata Koźmińskiego i M. Paulę Malecką. O. Honorat odkrył w Ewangelii model ukrytego życia zakonnego. Zasady życia ukrytego o. Honorat zostawił siostrom w słowach: „Waszym klasztorem niech będzie Najświętsze Serce Jezusa i Maryi, celą – skupienie i cisza wewnętrzna, kratami chroniącymi od świata – umartwienie i duch ofiary, ozdobą- cnoty zakonne, całym bogactwem Bóg sam”. Przykład dała Matka Boża, która prowadziła życie proste, ukrywając swoje wybranie i Jezus, który przez długie lata prowadził w Nazarecie życie nieznane nikomu.
Siostry miały pracować w środowisku nauczycielskim, wychowawczym i rodzinnym, aby przepoić je duchem chrześcijańskim.
Jak zauważa o. Prus taka duchowość, idea „życia ukrytego” może i dziś być inspirująca dla ludzi świeckich. – Choć może nie dają jakiś specjalnych zewnętrznych oznak duchowej przynależności do konkretnej drogi rozwoju swojej chrześcijańskiej tożsamości, to poprzez swoją pracowitość, solidność i inne społeczne cnoty, to dają świadectwo, przemieniają swoje środowiska i zbliżają innych do Chrystusa – mówi zakonnik.
Organizatorem cyklu jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.
źródło: Mirosława Szymusik/BPJG