Co dla chrześcijan oznacza bezpieczna Europa? Czym dziś jest skuteczna obrona terytorium i wartości? Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka zaprasza jesienią do Krakowa na dyskusję.
Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka i Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim organizują debatę o przyszłości Europy, jej bezpieczeństwie oraz roli, jaką chrześcijańskie dziedzictwo odgrywa w umacnianiu spójności i stabilności kontynentu.
XXV Międzynarodowa Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej” odbędzie się 26-27 września 2025 roku w Krakowie, w hotelu Holiday Inn.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Podczas sesji padną pytania o kryzys uniwersalnej koncepcji demokracji i praw człowieka. Podjęta zostanie próba zdefiniowania co dla chrześcijan oznacza „bezpieczna Europa” i czym dziś jest skuteczna obrona terytorium i wartości. Tematem ostatniej sesji będzie także wpływ sztucznej inteligencji i bigtechów na procesy demokratyczne.
Program konferencji obejmuje m.in.: cztery panele dyskusyjne, podejmujące aktualne i palące zagadnienia:
– „Kryzys uniwersalnej koncepcji demokracji i praw człowieka” – dyskusja o współczesnych wyzwaniach dla podstawowych filarów zachodniej cywilizacji oraz poszukiwaniu sposobów, w jaki wartości chrześcijańskie mogą przyczynić się do ich odnowy i wzmocnienia.
– „Co dla chrześcijan oznacza bezpieczna Europa?” – debata o bezpieczeństwie Europy, zarówno fizycznym, jak i duchowym, z perspektywy chrześcijańskiej etyki i nauki społecznej Kościoła.
– „Si vis pacem… Czym dziś jest skuteczna obrona terytorium i wartości?” – analiza zagrożeń dla suwerenności i integralności Europy oraz roli moralnych i etycznych podstaw w kształtowaniu współczesnych strategii obronnych.
– „AI i BigTech a procesy demokratyczne – szansa czy zagrożenie?” – rozmowa o konsekwencjach dynamicznego rozwoju nowych technologii dla społeczeństw demokratycznych oraz o etycznych aspektach ich wykorzystania w świetle chrześcijańskich zasad.
Udział jest bezpłatny. Zainteresowanych organizatorzy proszą o wypełnienie formularza rejestracyjnego i odesłanie na adres zgloszenia@kosciol-europa.org.pl.
„Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.
Stałym punktem programu konferencji jest gala wręczenia Nagrody „In Veritate”. Nazwa nagrody nawiązuje do dewizy bp. Tadeusza Pieronka – In veritate („W prawdzie”). Kapituła przyznaje to wyróżnienie osobom i instytucjom zasłużonym w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Gala odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX i XX wieku w Sukiennicach (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) 26 września 2025 r. o godz. 19:00.
Tegorocznymi laureatami zostali: prof. Hans-Gert Poettering – przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009 oraz przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera w latach 2010-2018, a także Ján Figeľ – specjalny wysłannik UE ds. promowania wolności religii i przekonań poza granicami Unii oraz komisarz UE w latach 2004-2009.
DJ