Sacroexpo – wystawa pełna inspiracji i innowacji! Będziemy tam !

4 godzin temu

Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | Targi Kielce | 30 kwietnia 2025 |


Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła. W jubileuszowym roku – 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II , 20-lecia rozpoczęcia pontyfikatu papieża Benedykta XVI oraz 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum – targi przybierają wymiar wyjątkowy i głęboko symboliczny. Nawiązują również do Roku Świętego z mottem „Pielgrzymi nadziei”.

W duchu liturgii

Konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła” organizowana 3 czerwca na Wystawie Sacroexpo dot. będzie książki „Duch Liturgii” autorstwa kardynała Józefa Ratzingera. To okazja by w 20. rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI na nowo podjąć refleksję nad kształtem i rolą liturgii we współczesnym Kościele. Uzupełnieniem naukowych rozważań będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI, udostępniona przez Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy. Druga – zatytułowana „Madonny Papieskie” – została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA z Krakowa. Znajdą się na niej maryjne wizerunki koronowane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, przypominające o głębokim maryjnym wymiarze obu pontyfikatów. Pogłębioną refleksją nad istotą liturgii i wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń będzie konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, organizowana przez Siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego pierwszego i trzeciego dnia targów. Wydarzenie skierowane jest do proboszczów, kapłanów, zakrystianów, florystów oraz wszystkich, dla których liturgia jest przestrzenią szczególnej troski i miłości do Boga. To szansa by poznać najważniejsze obszary liturgicznego wtajemniczenia: w przestrzeń liturgii i przykłady aranżacji w roku liturgicznym, a także sztukę celebracji w ogrodzie gestów i symboli liturgicznych.

W duchu sztuki

Nieodłącznym elementem Sacroexpo jest sztuka. Na tegorocznej edycji targów szczególne miejsce zajmą prace Pracowni Drapikowski Studio. Zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. suknie dla Ikony Jasnogórskiej, w tym „Suknię wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei” – wotum Narodu Polskiego na 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu. Pojawią się także monstrancje maryjne, w tym wykonana dla Bazyliki w Fatimie, oraz spektakularna monstrancja kryształowa dla Medjugorie. W sercu Sacroexpo znajdzie się także dobrze znana i lubiana Strefa Sztuki, organizowana przez Galerie Sztuki i Dom Aukcyjny Art in House. W tym roku będzie to sprzedażowa ekspozycja kilkudziesięciu prac wybitnych współczesnych twórców, prezentujących nowoczesną sztukę religijną. Co ważne – część artystów obecnych będzie osobiście, umożliwiając bezpośrednie rozmowy i wymianę myśli. Prezentacja rzeźb autorstwa Sławomira Micka połączona z widowiskowym performensem z udziałem lektora, muzyki oraz dzwonników przypisanych do każdej z instalacji będzie prawdziwym spektaklem dźwięku, światła i symboliki. Wśród instalacji będzie można znaleźć m.in. Dzwon Franciszków, dedykowany św. Franciszkowi z Asyżu i Papieżowi Franciszkowi, Dzwon Notre Dame – z fragmentami spalonego drewna nawiązującymi do tragicznego pożaru paryskiej katedry, a także Dzwon Ozdrowienia, inspirowany dźwiękiem wygrywanej walki z chorobą nowotworową. Barwną i radosną instalacją będzie Karnawał w Wenecji – trzy dzwony otoczone przez jedenaście postaci Arlekinów.

Przez sztukę do Boga od 20 lat

Nagroda Per Artem Ad Deum już od dwudziestu lat buduje mosty między pięknem a sacrum. Tegoroczni laureaci – poeta i pisarz, Adam Ziemianin oraz Wydawnictwo Jedność zostaną wyróżnieni medalem w trakcie uroczystej gali podczas targów. Z okazji 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum zaplanowano koncert zespołu z Krainy Łagodności „U Studni”. Autorem słów do wielu utworów grupy jest Adam Ziemianin. Premierowo na tegorocznej wystawie prezentowany będzie także wyjątkowy tomik wierszy Adama Ziemianina „To tu-to tam” zawierający kilkadziesiąt poruszających, nieopublikowanych dotąd wierszy autora, a także wykonane przez niego rysunki.

Liczne spotkania na targach

W programie tegorocznych targów Sacroexpo zaplanowano spotkanie z księdzem Radosławem Rakowskim z poznańskiej parafii pw. Imienia Jezus, na Łacinie. Ksiądz podzieli się swoim doświadczeniem i pomysłem na duszpasterstwo, odpowie w jaki sposób nowe technologie ułatwiają życie parafii, a także jakie wyzwania stoją przed parafiami. Aby zrozumieć podstawowe relacje między wiarą i nauką z katolickiej perspektywy, warto wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu z dominikaninem o. dr. Michałem Chaberkiem pt. „Problemy z ewolucją”. W trakcie Wystawy Sacroexpo zaplanowano również spotkanie organizowane przez Wydawnictwo Święty Wojciech „Duszpasterstwo w działaniu – wykorzystanie pomocy duszpasterskich podczas religii, spotkań z osobami zaangażowanymi w życie parafii oraz w modlitwie indywidualnej”.

Idź do oryginalnego materiału