Rzym: Zakorzenieni w wierze: Msza Święta kończąca 29. Kapitułę Generalną

salezjanie.waw.pl 1 dzień temu

W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, Zgromadzenie Salezjańskie zakończyło swoją 29. Kapitułę Generalną celebracją eucharystyczną w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Rzymie. To historyczne wydarzenie zakończyło niemal dwa miesiące modlitwy, rozeznawania i dialogu, które rozpoczęły się 16 lutego 2025 roku w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie — dwóch bazylikach wybudowanych przez samego Księdza Bosko.

Celebracji eucharystycznej przewodniczył Przełożony Generalny, ks. Fabio Attard, wraz z członkami Kapituły Generalnej i ponad 300 salezjanami koncelebrującymi Mszę świętą. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło także wielu salezjanów z różnych wspólnot w Rzymie, członkowie Rady Generalnej CMW na czele z Matką Generalną, s. Chiarą Cazzuolą, liczne siostry salezjanki ze wspólnot CMW oraz kilku przedstawicieli władz cywilnych, wszyscy zgromadzeni, aby świętować kulminacyjny moment w życiu Zgromadzenia Salezjańskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od radosnego śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych w wykonaniu chóru młodzieżowego, wzywającego ich wstawiennictwa za Rodzinę Salezjańską i jej misję. Główni celebransi weszli procesyjnie do bazyliki, zatrzymując się przed nowo powieszoną ikoną św. Artemidesa Zattiego. W głęboko symbolicznej chwili ks. Fabio Attard odmówił modlitwę i pobłogosławił obraz.

Na początku Mszy świętej ks. Fabio przywitał zgromadzonych i podzielił się refleksją na temat głębokiego znaczenia zakończenia Kapituły Generalnej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Przypomniał zgromadzonym, iż to właśnie z tego miejsca Ksiądz Bosko napisał swój słynny List z Rzymu, potężny dokument, który na nowo potwierdził istotę misji salezjańskiej: bycie obecnym wśród młodzieży i promowanie ducha rodzinnego. Ks. Fabio przypomniał także, iż to właśnie w tym symbolicznym miejscu Ksiądz Bosko dostrzegł spełnienie swojego snu z dziewiątego roku życia, wizji, która kierowała jego życiem na rzecz zbawienia młodzieży.

W swojej homilii ks. Fabio Attard przedstawił głęboką refleksję na temat Ewangelii według św. Jana, łącząc tekst Pisma Świętego z misją Zgromadzenia Salezjańskiego i wyzwaniami współczesnego świata. Rozpoczął od umiejscowienia czytania Ewangelii dnia w kontekście Wielkiego Tygodnia, który świętuje szczytowy moment misji Jezusa przez Jego śmierć i zmartwychwstanie.

Fragment Ewangelii opisywał Sanhedryn, który naradzał się nad losem Jezusa, a najwyższy kapłan Kajfasz powiedział: „Lepiej dla was, żeby jeden człowiek umarł za lud, niż żeby cały naród zginął” (J 11,50). Te słowa, pierwotnie wypowiedziane jako kalkulacja polityczna, stały się nieświadomie proroczym oświadczeniem o odkupieńczej mocy śmierci Jezusa.

Ks. Fabio rozważał logikę Kajfasza, zauważając, jak wciąż znajduje ona odbicie we współczesnym społeczeństwie. Sanhedryn, stając przed wyzwaniem przesłania miłości i przebaczenia Jezusa, wybrał wygodę polityczną zamiast prawdy. Ich decyzja o eliminacji Jezusa była motywowana chęcią zachowania systemu polityczno-religijnego zagrożonego rzymską okupacją.

Przywołując analogie do współczesnych czasów, ks. Fabio zauważył, jak często interes własny i wygoda polityczna przeważają nad dobrem wspólnym. Podkreślił zmagania ubogich, słabych i zmarginalizowanych, których godność i prawa są często ignorowane na rzecz utrzymania władzy i przywilejów.

„Widzimy, jak dynamika polityczna, czasami ukryta pod płaszczem ideologii religijnej, przekonuje samą siebie, iż ci, którzy promują wyższą humanitarną wartość, muszą zostać wyeliminowani” – powiedział ks. Fabio. Wezwał salezjanów do odpowiedzi na te rzeczywistości poprzez świadectwo prorockie, nie tylko mówiąc o biednych, ale także mówiąc z nimi i żyjąc życiem poświęconym słabym i bezbronnym.

Ks. Fabio omówił także teologiczne znaczenie słów Kajfasza, zauważając, jak Boży plan zbawienia często rozwija się w nieoczekiwany sposób. Chociaż Kajfasz zamierzał swoje stwierdzenie jako uzasadnienie śmierci Jezusa, stało się ono głębokim proroctwem o odkupieńczym znaczeniu Jego ofiary.

„To przez ofiarę i całkowite oddanie Chrystusa życie zostanie wskrzeszone” – wyjaśnił ks. Fabio. „Jego śmierć nie jest końcem, ale początkiem wyzwolenia dla całej wspólnoty”. choćby w obliczu zła i ludzkiego grzechu Bóg przez cały czas wydobywa iskry dobra, realizując swój plan zbawienia.

Ta perspektywa, podkreślił ks. Fabio, powinna inspirować nadzieję i odwagę. Chociaż zło może wydawać się triumfować w świecie, odkupieńcza miłość Boga przekształca choćby najciemniejsze chwile w okazje do łaski i odnowy.

Kończąc swoją homilię, ks. Fabio Attard skierował potężne wezwanie do wierności prorockiej, zachęcając salezjanów do zachowania wizji wiary w obliczu wyzwań politycznych, społecznych i kulturowych. Zachęcił ich do pełnego zaangażowania w misję edukacyjną i duszpasterską Zgromadzenia.

Przypomniał zgromadzonym niezachwiane oddanie Księdza Bosko ubogim i jego odważne świadectwo Ewangelii. Życie Księdza Bosko, powiedział ks. Fabio, jest ciągłym źródłem inspiracji i nadziei, wzywając Rodzinę Salezjańską do odnowienia swojego zaangażowania wobec młodych, zwłaszcza tych najbardziej opuszczonych i zapomnianych.

„Nasze świadectwo i nasze zaangażowanie, podobnie jak świadectwo Księdza Bosko, są wezwane do stawiania wyzwań możnym i tym, którzy trzymają stery społeczeństwa, w sposób spokojny i autentyczny” – powiedział ks. Fabio. „Tylko w ten sposób jesteśmy świadkami, którzy nie tylko mówią o ubogich, ale także mówią z ubogimi”.

Msza święta kończąca 29. Kapitułę Generalną była momentem głębokiej wdzięczności, refleksji i odnowy dla Zgromadzenia Salezjańskiego. Droga Kapituły Generalnej, która rozpoczęła się w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie i zakończyła w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Rzymie, symbolizowała głębokie więzi Zgromadzenia z jego korzeniami oraz jego nieustanną misję głoszenia miłości Boga młodym ludziom na całym świecie.

Źródło: ANS

Idź do oryginalnego materiału