Rusza Noc Konfesjonałów 2025. Wierni mogą spowiadać się przez całą noc

4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl


Choć do Nocy Muzeów jeszcze daleko, wierni z całej Polski mogą wziąć udział w akcji znacznie ważniejszej dla ich duchownego życia. Mapa naszej ojczyzny zapełnia się pinezkami prowadzącymi do parafii, które wezmą udział w wielkiej Nocy Konfesjonałów. To jeden z najważniejszych etapów przygotowań do zbliżających się świąt wielkanocnych.
Komercjalizacja Wielkanocy trwa w najlepsze. Wygląda na to, iż wielu katolików zagubiło wśród chlebowych baranków, mieniących się kalejdoskopem kolorów pisanek i wielkich królików kwintesencję, którą powinni wyciągnąć z duchowych przygotowań do Zmartwychwstania Chrystusa. Ponad 100 parafii z całej Polski postanowiło więc wziąć sumienia wiernych na swoje barki. Teraz będą mogli spowiadać się choćby w środku nocy.


REKLAMA


Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"


Spowiedź przed Wielkanocą przez całą noc. Rusza Noc Konfesjonałów 2025
Noc Konfesjonałów to inicjatywa zapoczątkowana przez księdza Grzegorza Adamskiego. Aktualnie wiemy już, iż udział w niej zadeklarowało 105 parafii z 37 diecezji, jednak - jak zaznacza koordynator - liczba ta nieustannie rośnie. Duchowny zważa na słowa papieża Franciszka, który w Roku Jubileuszowym w sposób szczególny zwraca uwagę na znaczenie sakramentu pokuty i pojednania.


Naprzeciw tej trosce papieża wychodzi Noc Konfesjonałów, która przedłuża spowiedź na godziny nocne, aby wierni mogli skorzystać ze sposobności, by mieć nowe życie. Sensem spowiedzi jest nowe życie i nadzieja. A wiadomo, iż bez nadziei nie można żyć


- mówił podczas konferencji prasowej nt. duchowych przygotowań do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy ks. Grzegorz Adamski. Wierni będą więc mogli spowiadać się nie tylko w godzinach wieczornych, ale także przez całą noc aż do rana.


Spowiedź Warszawa, Kraków, Gdańsk, Częstochowa, Opole i nie tylko. Noc Konfesjonałów opanowała całą Polskę
Tegoroczna, piętnasta już edycja Nocy Konfesjonałów przebiega pod hasłem: Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu. Jak tłumaczy ks. Grzegorz Adamski:


Wielkanoc dotyczy najgłębszych sfer ludzkiej egzystencji. Głównym przesłaniem Wielkanocy jest prawda, iż istnieje coś więcej niż życie biologiczne, istnieje nowy sposób istnienia. Jest to nadzieja związana z wiarą. Wielkanoc to jest nowe życie.


I wygląda na to, iż wielu proboszczów zgadza się ze zdaniem duchownego. W przeciągu ostatnich 15 lat liczba parafii dołączających do akcji szczęśliwie wzrosła - porównując lata 2010 i 2025, mówimy o różnicy na poziomie 102 kościołów. Pełna lista miast, w których nocna spowiedź będzie możliwa, znajdziecie na stronie nockonfesjonalow.pl.


Co więcej, wierni mogą skorzystać także ze specjalnej aplikacji "Noc Konfesjonałów", gdzie znajdą rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka, modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi, a także warunki dobrej spowiedzi oraz listę haseł związanych z zasadami dobrej spowiedzi. Warto dodać, iż akcję popiera sam papież Franciszek. Jak czytamy na oficjalnej stronie akcji:


W dniu 14 marca 2018 r. w rozmowie telefonicznej ks. abp Konrad Krajewski przekazał wiadomość o tym, iż papież Franciszek udziela błogosławieństwa wszystkim kapłanom posługującym podczas tegorocznej Nocy konfesjonałów. Papież podkreślił wagę tej posługi sakramentalnej, stwierdzając, iż kapłana można zastąpić w wielu działaniach, ale nigdy w konfesjonale.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału